Komunisté navrhli vlastní zákon o majetkových přiznáních

06.05.2014 14:43 | Zprávy

Komunisté navrhli vlastní zákon o majetkových přiznáních. Vztahovat by se měl v souladu s jejich dřívější úpravou na majetek nad deset milionů korun. Se svou předlohou přišli kvůli tomu, že slibovanou vládní úpravu se prý nepodaří přijmout včas do konce roku, řekl dnes novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip.

Komunisté navrhli vlastní zákon o majetkových přiznáních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

Vládní verzi zavedení majetkových přiznání má podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) obsahovat novela zákona o daních z příjmů, kterou má Ministerstvo financí předložit kabinetu v červnu. Sněmovna by ji tak mohla začít projednávat zřejmě až v červenci, zatímco komunistický návrh už o měsíc dříve.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák s poukazem na vládní závazek předložit zákon o prokázání původu majetku uvedl, že pro poslaneckou normu sociální demokraté hlasovat nebudou. Stejně tak nepodpoří ani snahu komunistů řešit na nynější schůzi situaci na Ukrajině a vládní postoj k ní. „V tuto chvíli nepřispěje zařazení bodu k řešení této situace," uvedl.

Komunistický návrh nebude platit zpětně

Poslanec KSČM Jiří Dolejš uvedl, že komunistický návrh o majetkových přiznáních má jasně vymezit, na koho by se zákon vztahoval, a nemá se vztahovat na majetek pořízený před přijetím zákona. „Rozhodně to není postaveno na retroaktivitě," ujistil Dolejš. Možnost zpětně zjišťovat majetkové poměry na základě daňových přiznání by chtěl naopak předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura.

Podobný návrh na zavedení majetkových přiznání poslanci projednávali už předloni. Počítal s tím, že lidé by museli přiznat majetek v hodnotě nad 20 milionů korun, firmy nad 50 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty, s čímž podle Dolejše počítá i nynější komunistický návrh.

Novela zákona má narovnat vztahy dlužníků a exekutorů

Komunisté se rozhodli předložit také širší novelu zákona o exekutorech, která vychází z jejich novely z roku 2011 a neřeší pouze teritorialitu exekutorů. Jejími principy jsou ochrana věřitelů, udržení důstojného života dlužníků a narovnání vztahů mezi dlužníky a exekutory, aby neměli „státem garantovaný zisk", uvedl Filip.

Zavedení teritoriality exekutorů by mohla přinést novela, kterou má sněmovna projednávat příští týden. Úsvit přímé demokracie chystá další úpravu, která by měla zafixovat výši dlužné částky k okamžiku rozhodnutí soudu, oznámil dnes Okamura. Zabránit tak chce zvyšování vymáhané částky o „lichvářské" úroky, omezit exekutorský byznys a pomoci lidem, kteří spadli do dluhové pasti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odrbali všechny, od malých po důchodce.“ Babiš zatím nejtvrději o Fialovi

6:59 „Odrbali všechny, od malých po důchodce.“ Babiš zatím nejtvrději o Fialovi

Andrej Babiš odpovídal na dotazy občanů. Chystá hnutí ANO vystoupení z EU nebo NATO? Neměly by se zr…