Končím. Nejsou peníze. Zemědělci z EU se temně ozvali

04.01.2022 6:04 | Zprávy

Zemědělská zájmová organizace Copa-Cogeca vydala předběžný report o náladách evropských zemědělců. Není to příliš radostné čtení. 12 % francouzských farmářů chce skončit, ti němečtí mají problém s penězi i s odbytem a cítí se být ignorováni kvůli pandemii koronaviru. Živočišná produkce leckde bojuje o přežití. Hrozí výrazné zdražení masa? Následující řádky přinášejí velmi zajímavé a důležité informace. Jediným ostrůvkem pozitivity zůstává Itálie.

Končím. Nejsou peníze. Zemědělci z EU se temně ozvali
Foto: Archiv Ivany Pánkové
Popisek: Bio farma Epona na Karlovarsku

V Bruselu sídlící Copa-Cogeca je nejsilnější zájmovou skupinou pro evropské zemědělce. Dvě organizace Copa a Cogeca, které sdružují evropské farmáře od konce padesátých let, se v roce 1962 spojily v těleso, existující dodnes. A dnes, v době rostoucích cen zemního plynu a s tím i nárůstu cen hnojiv, vydává varování o budoucnosti evropského zemědělství. Přesněji řečeno v novém reportu „confidence index“ poukazuje na rychle se zvyšující nervozitu mezi evropskými farmáři.

Pravidelný průzkum nálady mezi zemědělci ze sedmi členských zemí EU tentokrát Copa-Cogeca začíná slovy: „Průzkum nálady, provedený v sedmi členských zemích EU vykazuje po jaru 2021 tendenci k mírnému nárůstu. Belgie (Flandry), Francie, Maďarsko a Itálie ukazují v indexu nálady růst. Jde ale pouze o dočasné hodnoty, neboť s výjimkou Itálie se farmáři v těchto zemích domnívají, že jejich ekonomická situace se v budoucnu zhorší. Na druhé straně farmáři v Německu, Nizozemsku a Švédsku nejsou ohledně své současné situace pozitivně naladěni, přičemž nejskeptičtější jsou Švédové.“ Úvodník hovoří také o tom, že s výjimkou Italů se dotazovaní farmáři ve všech zemích shodují, že jejich ekonomická situace se nejspíše bude zhoršovat.

Nálada v jednotlivých zemích: Nyní dobré, ale bude hůř

A jak index nálady EU-7+UK vypadá? Ve třetím čtvrtletí roku 2021 se vrátil do mírně kladných hodnot. Jednalo se o první pozitivní změnu od 3. čtvrtletí roku 2018, všech pět šetření (která jsou prováděna v půlročních intervalech) mezi tím ukázalo pokles.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…