Konec Pirátů v Čechách. Hoffman vidí rebely, ze kterých se stali úředníci

29.09.2024 17:00 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že Piráti jsou pod maskou drsných mořských vlků neobyčejně naivní, zhodnotil vládní krizi posledního týdne Ivan Hoffman. Křičeli „pusťte nás na ně“, ale ve skutečnosti chtěli jen „mezi ně“. A zjistili, že drsné praktiky Pirátů jsou v moři politiky standardem v takové míře, kterou nedokáží dorovnat.

Konec Pirátů v Čechách. Hoffman vidí rebely, ze kterých se stali úředníci
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Jak utopit Ivana Bartoše, aneb konec Pirátů v Čechách – tak lze podle slavné filmové komedie parafrázovat vládní politickou aktualitu. Politické pirátství je relativně nový trend. První Pirátská strana vznikla v roce 2006 ve Švédsku a v roce 2010 byla v Bruselu založena Pirátská internacionála. Jde o strany „ajťáků“, které nemají ve svých zemích valný vliv a marginální vliv mají Piráti i v Evropském parlamentu. Z každého pravidla je ale výjimka, a tou jsou Piráti čeští, anebo českomoravští, kterým se podařilo dostat do parlamentu a dokonce i do vlády. Díky tomu víme, jak by se žilo pod Piráty: Stejně, jako bez nich.

Když si pirát uváže kravatu a obleče sako, stane se z rebela úředníkem. Pirátské heslo „Internet je naše moře“, napovídá, že se piráti necítí dobře na suchu, v reálném světě. Účast v parlamentu a ve vládě připravila české Piráty o identitu. Podíleli se na všech neúspěších, chybách a nepopulárních krocích svých koaličních partnerů. Přestože si udržovali vysoké volební preference, neobtěžovali se jejich potenciální voliči přijít k evropským a posléze ani ke krajským volbám. Zřejmě vycítili to, co drsně zkonstatoval Matěj Stropnický: Z volebního hesla „Pusťte nás na ně!“ se stalo „Pusťte nás mezi ně.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …