Konec, pane Sorosi. Vaše univerzita tu fanoušky migrace vychovávat nebude. V Maďarsku už připravují příslušný zákon

01.04.2017 15:05 | Zprávy

Maďarský premiér Viktor Orbán se rozhodl, že si došlápne na soukromou Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou financuje maďarský rodák miliardář George Soros. Právě kvůli tomuto muži se Orbán postavil proti univerzitě. Vláda Spojených států je postojem maďarského premiéra znepokojena, ale analytik Jan Campbell Orbána chválí.

Konec, pane Sorosi. Vaše univerzita tu fanoušky migrace vychovávat nebude. V Maďarsku už připravují příslušný zákon
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Soukromá Středoevropská univerzita je ve světě vnímána jako respektovaná instituce. Ne všichni však jsou jejím působením nadšeni. Mezi nespokojence patří i maďarský premiér Viktor Orbán, který má za to, že Soros podporuje protivládní opozici. Orbán má dokonce za to, že Soros nese svůj podíl odpovědnosti na několik let trvající migrační krizi. Obává se toho, aby univerzita neprodukovala podobně smýšlející osoby.

Orbán tak připravil zákon, podle kterého na území Maďarska nesmí působit univerzita, která formálně sídlí jinde než v Maďarsku, ale studenty má v podstatě jen v Maďarsku, protože tam má kampus. Tato limitující podmínka je namířena právě na Středoevropskou univerzitu, která má sídlo v New Yorku, ale kampus jen v Maďarsku.

Analytik Jan Campbell je spokojen. „Pro nezasvěcené uvádím, že CEU je panem Sorosem založený a jeho Open Society Foundations (OSF) finančně podporovaný projekt. Svého času měl být realizován v ČR. Dnes lze konstatovat, podobně jako v případě dostavby Temelína s pomocí v bankrotu se nacházející americké společnosti Westinghouse, že ČR má o dva problémy méně. Ukrajina, Bulharsko a podobné rusofobní státy mají o další problém více,“ poznamenává pro server VašeVěc.cz Campbell.

Celý komentář naleznete ZDE

Proti počínání Viktora Orbána už se ohradila ambasáda Spojených států v Budapešti a svůj nesouhlas s postupem vlády daly najevo i další země. Campbell si z toho ovšem mnoho nedělá. „Doprovodný šum tzv. svobody vědeckého vzdělání a výzkumu a velvyslanectví USA vyprší stejně rychle, jako bublinky u nekvalitního šumivého vína,“ podotýká analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

9:12 Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

Na vánočním trhu v německém Magdeburku v pátek večer najel do davu ve vysoké rychlosti řidič s autem…