Na tiskové konferenci v Praze k tématu kromě Vostatka a předsedy Soukromníků Petra Bajera promluvil i člen rozšířeného předsednictva Rudolf Baránek, který přispěl zejména osobní zkušeností, neboť jako předseda Sdružení podnikatelů se v devadesátých letech účastnil jednání tripartity, právě v době, kdy se systém živnostenských penzí nastavoval.
Na úvod si předseda Petr Bajer postěžoval, že současná vláda nemá zájem situaci osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a jejich problémy řešit. „Denně dostáváme zprávy, jaká příkoří se živnostníkům dějí. Je to podle mě za jediným účelem – zničit svobodné podnikání a všechny lidi nahnat do montoven. A už se to promítá, živnostníci končí a raději se nechávají zaměstnávat,“ rozjel se předseda Bajer.
Ten také poznamenal, že velké firmy si mohou dovolit usilovat o zaměstnance, nabízet jim výhodné podmínky a různé benefity především díky tomu, že žijí především z dotací, na které by ve férové soutěži nikdy nedosáhly. „To si musíme říct, protože tak to je,“ zdůraznil Bajer.
Ubývá podle něj samostatných řemeslníků, což už začíná být pro ekonomiku palčivý problém. A nejen pro ekonomiku, ale i pro moderní společenské trendy. „Pořád se dnes skloňuje ekologie, šetření – ale zkuste si sehnat opraváře čehokoliv. Neseženete. Takže tu pračku stejně musíte vyhodit a koupit si novou,“ zahrál na ekologickou strunu.
Živnostníci, zejména ti starší, v předdůchodovém věku, to dnes podle něj masově balí a nechávají se zaměstnávat. A nejde jen o zaměstnanecké benefity, proplacenou dovolenou, nebo vyšší sociální odvody, které jim pomohou k lepšímu důchodu. „Nikdo na mě nekouká jako na zloděje živnostníka,“ zmínil Petr Bajer častý argument.
Premiér či ministři na tiskovkách tvrdí, že živnostníků neubývá. Podle Bajera je to značně zkreslené, protože lidé, kteří svou živnost opouštějí, ji nemají důvod rušit, takže si ji často nechávají běžet, ale reálně si vydělávají jako zaměstnanci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo