Křesťanská, nebo muslimská Evropa? Markéta Šichtařová představuje naši možnou budoucnost. Fanouškům multikulturalismu se rozhodně líbit nebude

07.09.2018 15:05 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se po dovolené znovu přihlásila o slovo. A položila si zásadní otázku. Na jakou budoucnost se může Evropa těšit – na křesťanskou, nebo na muslimskou?

Křesťanská, nebo muslimská Evropa? Markéta Šichtařová představuje naši možnou budoucnost. Fanouškům multikulturalismu se rozhodně líbit nebude
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Co nás v budoucnosti čeká ? Muslimská, či křesťanská Evropa? Právě tuto otázku si na svém blogu položila ekonomka Markéta Šichtařová. A hned v úvodu zdůraznila, že v Evropě od nepaměti žijí muslimové – v Albánii, v Černé Hoře a na dalších místech. Takže Evropa nikdy nebude monokulturní.

Spor se vede spíš o to, jak moc vedle sebe žijící kultury míchat. Šichtařová má za to, že je dnes mohutně prosazován multikulturní pohled maximálního možného promísení. Když se podíváme do historie, zjistíme podle ekonomky, že to není dobrý nápad. „Domnívám se, že historické pokusy o násilné, administrativně zorganizované, případně rychlé promíchání obyvatel vedlo v drtivé většině případů k růstu napětí, v krajním případě až k občanským nepokojům a válkám. Nikoliv tedy ke zmírnění rizika válečných konfliktů, jak často zastánci multikulturalismu argumentují,“ napsala ekonomka.

„Příklady můžeme hledat od stalinovského Sovětského svazu, přes Severní Irsko, až po dnešní Balkán a válku v bývalé Jugoslávii. Z tohoto pohledu se mi tedy doktrína multikulturalismu ve smyslu geografického a rychlého promíchání etnik a náboženství jeví jako velmi riskantní. Osobně si dovolím spekulovat, že právě rostoucí napětí v zemích, které čelí největšímu náporu imigrace, povede postupem času ke změně volebních preferencí – jako se to prozatím ukázalo kupříkladu v Itálii, v Rakousku nebo v Maďarsku (z pohledu roku 2018). A to zase následně povede v delším období k uzavření hranic pro imigraci,“ pokračovala.

Kdyby si měla vsadit, vsadí si prý Šichtařová na to, že Evropa v budoucnu nebude multikulturní, ale bude plná enkláv, které budou žít vedle sebe. A vztahy mezi těmito enklávami budou napjaté.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi málo podporují Ukrajinu. Černochová rázně: Více výchovy. V rodinách, ve školách

22:58 Češi málo podporují Ukrajinu. Černochová rázně: Více výchovy. V rodinách, ve školách

K situaci na Ukrajině a jejímu vývoji v roce 2025 promluvili v celodenním publicistickém streamu, kt…