Jak list píše, jenom největší výrobce Plzeňský Prazdroj uvedl, že pivo přestane od počátku prosince odebírat několik set podnikatelů. „Dá se ale předpokládat, že hlavní vlna dopadu EET ještě přijde, a to s koncem kalendářního roku,“ cituje deník ředitele obchodu z Prazdroje Tomáše Mráze.
V menším měřítku podobnou situaci zaznamenaly i Pivovary Staropramen – jde řádově o pár desítek podniků. Totéž hlásí i Budějovický Budvar. „Jako hlavní důvod k ukončení podnikání v gastronomii uvedli podnikatelé zavedení EET,“ řekl listu vedoucí oddělení tuzemských prodejů Budvaru Martin Horejš.
Pro malou hospodu to znamená prodat sud navíc
List poukazuje na to, že ředitel Pivovaru Hols Vratislavice Petr Hostaš odhaduje, že pivovar může přijít o deset až 15 procent odběratelů. „Zejména malé hospody na vesnicích, kterých máme hodně, chtějí skončit. Někteří o tom zatím jen mluví, jinde už ale přestávají objednávat pivo,“ uvedl Hostaš. Problémem pro hostinské podle něj není jen pořízení nové pokladny, ale také paušální poplatky za spojení a software. „Pro malou hospodu to znamená prodat měsíčně jeden sud navíc, což není jednoduché,“ vysvětlil Hostaš.
List připomíná, že zvažované změny u elektronické evidence tržeb vyvolaly v těchto dnech roztržku v koalici. Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem (ANO) chce navrhnout v příštím týdnu, kdy se chystá druhé čtení zákona o dani z příjmu, aby byli z EET vyjmuti někteří živnostníci. Ti, jejichž roční tržby nepřesáhnou částku 250 tisíc. V takovém případě by se na ně vztahovala tzv. paušální daň.
I tady ale platí, že pokud tito nejmenší živnostníci podnikají v ubytovacích nebo stravovacích službách, budou muset s fiskalizací začít podle závazného plánu – od prvního prosince.
Úleva začne platit 1.dubna. Možná
Deník upozorňuje, že pokud v následujících měsících ministerstvo financí úlevu pro tuto kategorii prosadí v parlamentu, budou moci s evidencí tržeb zase skončit. Jako reálný termín se přitom předpokládá 1. duben.
Přesto se ale, jak list také píše, investicím do EET nevyhnou. A to přesto, že se jich evidence může týkat jen krátce. V tomto případě jde například jen o vesnické hospody otevřené o víkendech.
Ministr financí Andrej Babiš však soudí, že „omilostněných“ živnostníků z řad hostinských moc nebude. „Náš návrh (na změnu) se týká hlavně třetí a čtvrté fáze, jako jsou kadeřnice nebo kominíci. Ale v první fázi, tedy zejména u hospodských, jsme nepočítali, že by se jich výjimka týkala,“ řekl ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro server Aktuálně. cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam