Kvůli koronaviru bojují o přežití a už nyní se na ně prý chystá „rána z milosti". Restaurace a hospody se bouří proti...

31.03.2020 17:52 | Zprávy

Hospody a jídelny v Česku bojují kvůli koronaviru o přežití. Ohroženo kvůli přísným vládním opatřením může být více než 21 tisíc podniků, uvádí zpráva agentury Bisnode. Odvětví, ve kterém pracují desetitisíce, se prý doslova otřásá v základech.

Kvůli koronaviru bojují o přežití a už nyní se na ně prý chystá „rána z milosti". Restaurace a hospody se bouří proti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Omezení otevírací doby stravovacích zařízení od 6:00 do 20:00 v rámci prevence na epidemii koronaviru. Později vyšlo nařízení na zavření provozoven úplně

Zákaz provozu kvůli koronaviru. Od poloviny března (14. 3) jsou v Česku kvůli epidemii zavřené hospody, kavárny a restaurace. Stravovací zařízení tak doslova bojují o přežití. V prvních dnech po zákazu jejich příjmy poklesly až o 90 procent.

Podle agentury Bisnode je v současnosti ohroženo na 21 592 restaurací, kaváren a bister. A to je největší počet ohrožených subjektů za poslední desetiletí. Podle Lindy Nejezchlebové, předsedkyně Sdružení pro zaměstnanecké stravování (ProZams) pracuje v segmentu ubytování, restaurací, a pohostinství celkem 200 tisíc zaměstnanců a to celkem ve 20 tisíc provozech.   

Restauracím v Česku se za posledních deset let dařilo. Podle Bisnode se jejich počet dokonce zdvojnásobil. „Zlatá léta" ovšem skončila loni. V roce 2019 bylo založeno jen 1445 nových podniků, což bylo nejméně od roku 2014.

Gastronomický byznys je vysoce konkurenční. Dostatečné finanční rezervy má vybudované jen menšina podniků. Někteří provozovatelé hospod a restaurací rovněž jen těžko nesli nová opatření Babišovy vlády, jako byl například plošný zákaz kouření nebo zavedení elektronické evidence tržeb.  

Podle Nejezchlebové je už nyní jisté, že některé z restaurací či hospod současná opatření proti koronaviru nepřežijí (více uvedla Nejezchlebová v rozhovoru na webu ParlamentníListy.cz ZDE). Už v prvních dnech po zákazu provozu byly výpadky v příjmech restauračních zařízení takřka absolutní. Podle sdružení ProZams dosahuje sektor restaurací, jídelen a kantýn odhadovaných ročních tržeb kolem 153 miliard korun. Každý měsíc tak pro celé odvětví znamená výpadek skoro třinácti miliard, uvedla Nejezchlebová. Restaurace mají rovněž nedostatečné finanční rezervy na to, aby současnou krizi přežily.

Sdružení rovněž upozorňuje, že se na české hospody chystá takzvaný „stravenkový paušál". Ten by měl přinést nahrazení stravenek finančním obnosem od zaměstnavatele, který by byl částečně osvobozen od daní a povinných odvodů.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jonáš Kříž

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…