LN: Evropský soud odmítl poslední pilotní žalobu na regulaci nájmů

19.11.2013 6:54 | Zprávy

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl poslední ze čtyř pilotních stížností majitelů domů na regulaci nájemného v České republice. Napsaly to dnes Lidové noviny. Šance tisíců majitelů domů na úspěch ve sporu s Českem o miliardy korun odškodného za regulaci nájemného se tak podle deníku znovu výrazně snížily.

LN: Evropský soud odmítl poslední pilotní žalobu na regulaci nájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Soud nyní nevyhověl stížnosti hudebního skladatele Oskara Morawetze podané před osmi roky. Morawetz zemřel v roce 2007 a ve sporu pokračovali jeho potomci. Z dalších tří pilotních stížností, které si pro své rozhodování štrasburský soud zvolil, letos v březnu odmítl žaloby Jana Vomočila a společnosti Art 38. Další majitel Vladislav Hlaváček stížnost vybranou jako pilotní stáhl.

Evropští soudci podle deníku přistoupili na stanovisko české vlády, podle kterého měli majitelé domů ve sporech o nízké nájemné dostatek možností soudní obrany v Česku a nevyužili ji tak, jak měli. Pilotní spory jsou přitom u štrasburského soudu považovány za precedenční pro posuzování všech podobných případů.

Ve Štrasburku si stěžuje na pět tisíc vlastníků domů a bytů

"Šance na úspěch jsou i pro další majitele domů podle mého už jenom velmi malé," řekla LN advokátka Klára Samková, která na žalobách spolupracovala s Občanským sdružením majitelů domů. Ministerstvo spravedlnosti verdikt štrasburského soudu bere jako potvrzení správného postoje státu.

Ve Štrasburku tak nyní podle deníku mohou uspět pouze jednotliví majitelé domů, pokud se jim podaří prokázat, že v Česku podnikli všechny právní kroky, včetně stížnosti k Ústavnímu soudu, a spravedlnosti se stejně nedočkali. Štrasburský soud posuzuje šest takových případů.

Celkem si kvůli regulaci nájemného ve Štrasburku stěžuje na pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdí, že kvůli regulaci nájemného neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila s posledním dnem loňského roku. Týkala se zhruba 700.000 domácností. Podle odborníků pomohlo uvolnění činží snížit tržní nájemné, na druhou stranu lidem žijícím v dosud regulovaných bytech se náklady na bydlení výrazně zvýšily.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak za první světové. Habsburk chce řešit „rozdrobení“ Ruska

7:40 Jak za první světové. Habsburk chce řešit „rozdrobení“ Ruska

Hlava habsburského rodu se proti Rusku vymezuje dlouhodobě, jak dokládají její projevy na shromážděn…