Levice v Senátu letos posílila své pozice. Dosáhla už ústavní většiny

30.12.2012 15:26 | Zprávy

Levice v Senátu letos posílila ve volbách své pozice a dosáhla ústavní většiny. Ve Sněmovně, kde má navzdory rozepřím stále navrch vládní koalice, ale úspěšnost svých návrhů příliš nezvýšila. Horní komora tak fakticky nadále fungovala spíše jako brzda v prosazování záměrů týmu kolem premiéra Petra Nečase (ODS).

Levice v Senátu letos posílila své pozice. Dosáhla už ústavní většiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu složilo slib 27 nových senátorů. Mezi novými například Tomio Okamura a Libor Michálek, staronovými Jaroslav kubera nebo Jiří Čunek

V říjnových volbách své vedoucí postavení v horní komoře upevnila ČSSD, když obsadila 46 z 81 senátorských křesel. Komunisté zůstali dva. K ústavní většině by jim chybějící hlas mohli dodat buď zemanovec Vladimír Dryml (dříve ČSSD), nebo bývalý komunista Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Bez podobné většiny ve Sněmovně ale tuto početní převahu nebude moci levice příliš využít.

ODS naopak deset mandátů ztratila a má jen 15 senátorů, nejméně od vzniku horní komory. KDU-ČSL se spojila s nestraníky v devítičlenném Klubu pro obnovu demokracie, podobným spojením si i TOP 09 se Starosty udržela pětičlennou frakci. V závěru roku nabyla na intenzitě jednání o tom, že by stejně početný klub mohli díky spojení s komunisty vytvořit zemanovci.

Odmítl daňový balíček i církevní restituce

Nejvýraznějšího úspěchu dosáhla horní komora letním zamítnutím původního daňového balíčku. Vláda na podzim ve Sněmovně pro přehlasování tohoto veta nedokázala najít dost hlasů hlavně kvůli nesouhlasu několika tehdejších poslanců ODS. Balíček dokázala prosadit až napodruhé v prosinci. Podobně Senát až na druhý pokus schválil ústavní novelu o zrušení doživotní imunity zákonodárců.

Celkem letos Senát na 15 schůzích probíral stovku zákonů, z nichž téměř šedesát schválil. Další tři desítky doporučil upravit, zbylé včetně církevních restitucí nebo úpravy důchodového systému odmítl. Sněmovna ho ale v těchto případech přehlasovala.

Zpola Senát uspěl se svými požadavky vůči prezidentovi Václavu Klausovi. Na jaře ho přiměl podepsat dodatek k Evropské sociální chartě o kolektivních stížnostech. Zimní výzvu k podpisu doplňku lisabonské smlouvy, který se týká nového záchranného fondu eurozóny, ale Klaus odmítl vyslyšet. Úkol to tak bude až pro jeho nástupce, který by měl nastoupit v březnu příštího roku. Senátoři také odmítli Klausovi schválit oba dva jeho letošní kandidáty na ústavního soudce - soudce Jana Sváčka a právníka a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Proč právě teď odvoláváte Bartoše?

Nevěřím, že je za tím fiasko s digitalizací stavebního řízení, kdyby ano, vyhodil byste ho už dřív. Proč tak najednou? A co pozitivního podle vás teď změní nový ministr? Vždyť než se zorientuje, bude problém narůstat a za rok jsou volby.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hra nekončí. Pokračuje.“ Zeman se vrací. Kvůli „neschopné“ Fialově vládě

22:30 „Hra nekončí. Pokračuje.“ Zeman se vrací. Kvůli „neschopné“ Fialově vládě

Bývalý prezident Miloš Zeman na sobotní oslavě svých 80. narozenin uvedl, že je kvůli „neschopné vlá…