Lidé si dnes připomenou úmrtí Jana Palacha před 51 lety

19.01.2020 8:50 | Zprávy

Česko si dnes připomene úmrtí Jana Palacha před 51 lety. Kněz a teolog Tomáš Halík bude večer sloužit v Kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze mši k uctění jeho památky, vzpomínat se bude také ve Zlíně nebo v Liberci. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel 19. ledna 1969. V nemocnici podlehl zraněním, která si způsobil o tři dny dříve sebezapálením na Václavském náměstí. Protestoval tím proti potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Lidé si dnes připomenou úmrtí Jana Palacha před 51 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech v Praze

Palachovu památku si Česko připomínalo během tohoto týdne několikrát. Premiéři zemí visegrádské čtyřky, kteří ve čtvrtek jednali v Praze, položili dopoledne u památníku Jana Palacha a Jana Zajíce pod Národním muzeem na Václavském náměstí růže. U pamětní desky před Národním muzeem uctili Palachův odkaz také předseda Senátu Jaroslav Kubera a místopředseda horní komory Parlamentu Jiří Oberfalzer (oba ODS). Kubera ČTK řekl, že vzpomínka na leden 1969 je pro něj osobní, protože Palach byl jeho vrstevník. Palachova oběť podle něj nebyla zbytečná.

Palacha si v den 51. výročí jeho protestu připomněli také akademici a desítky studentů na nádvoří Karolina, sídle rektora Univerzity Karlovy. Palach studoval na Filozofické fakultě UK. Ve čtvrtek vpodvečer si památku Palacha připomněly i desítky lidí na Václavském náměstí. Lidé a politici přicházeli také k Palachovu hrobu na Olšanských hřbitovech.

V sobotu si Palachův odkaz připomněli lidé ve Všetatech, kde student žil a kde je dnes jeho památník. Expozice spravovaná Národním muzeem je tam otevřená od loňského října. Tvoří ji dvě části. První je rodný dům, druhou je nová budova s multimediální expozicí a autentickými předměty, které měl Palach s sebou 16. ledna na Václavském náměstí ve chvíli, kdy se zapálil.

V Praze Palachův čin připomíná kromě pomníku v chodníku u kašny Národního muzea a památníku na Alšově nábřeží také Palachův pylon stojící před budovou bývalého Federálního shromáždění. Letos v prosinci by měla být dokončena bronzová plastika Plamen, která bude osazena na tento třicetimetrový ocelový sloup. Jen málokdo donedávna věděl, že sloup byl v 70. letech zamýšlen jako připomínka Palachova činu. Autorem pylonu byl Karel Prager, pravý smysl památníku zamlčoval. Na nové plastice pracuje sochař Antonín Kašpar.

Palach chtěl svým činem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem,“ popsal student důvody svého činu zdravotní sestře v nemocnici, kam ho převezli s těžkými popáleninami. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci v Praze 25. února 1969

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

22:37 Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

Na inauguraci Donalda Trumpa reagují světoví lídři se slovy doufajícími v pokračování spolupráce s U…