Lidem by mohla ulehčit vyhledat vyhlášky měst a obcí internetová databáze

30.07.2019 21:47 | Zprávy

Od roku 2021 by lidé měli mít možnost vyhledat veškeré vyhlášky a nařízení obcí a krajů v jedné internetové databázi. Úřady samosprávných celků by v ní měly nové právní předpisy vyhlašovat, měly by mít také povinnost tam nejpozději do tří let zanést dokumenty platné již před zavedením informačního systému. Návrh Ministerstva vnitra na vytvoření Sbírky právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů dnes schválila vláda.

Lidem by mohla ulehčit vyhledat vyhlášky měst a obcí internetová databáze
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Kromě vyhlášek a nařízení obcí a krajů by sbírka měla obsahovat například také usnesení o krajských referendech, seznam chráněných území, počty členů zastupitelstev či rozhodnutí Ústavního soudu týkající se právních předpisů samospráv. Také některá ministerstva či správní úřady by zde měly zveřejňovat normy, které nemají celostátní působnost a nedostanou se do Sbírky zákonů. Lidé by v ní měli mít možnost nalézt například i nařízení hygienické stanice, veterinární správy či agentury ochrany přírody.

„Vyhlášení právního předpisu ve Sbírce právních předpisů bude podmínkou pro to, aby právní předpis nabyl platnosti,“ uvedlo ministerstvo. V současné době musí být norma zveřejněna na úřední desce obecního úřadu či ve Věstníku právních předpisů kraje. Obce a kraje ale podle úřadu často nedodržují povinnost publikovat vyhlášky a nařízení také na internetu.

„V ČR v současnosti neexistuje centrální veřejně přístupný registr všech právních předpisů vydaných všemi územními samosprávnými celky, ve kterém by mohli jejich adresáti zjistit, které lokální právní normy na území konkrétního územního samosprávného celku platí, respektive jaké povinnosti z nich pro ně vyplývají,“ uvedlo ministerstvo. Policie, ministerstva, firmy i lidé tak často oslovují vnitro s dotazy o existenci či platnosti různých vyhlášek.

Vytvoření databáze by mělo podle vnitra stát 12 milionů korun, roční provoz včetně nákladů na zaměstnance pak sedm milionů. Dalších 46 milionů bude potřeba vydat na digitalizaci původních dokumentů. Například nyní platných a závazných vyhlášek obcí odhaduje ministerstvo na zhruba 100 000. Sbírka má mít překlenovací charakter, v budoucnosti by se i právní předpisy samosprávy měly dostat do e-sbírky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policisté přišli buzerovat ženu za názor. Ta ale věděla, co s nimi provést

11:00 Policisté přišli buzerovat ženu za názor. Ta ale věděla, co s nimi provést

Oceňovaná novinářka deníku Telegraph Allison Pearsonová popsala střet s rukou zákona. Na dveře jí za…