Lidi si postavili studny za zdaněné peníze bez pomoci státu. A ten jim je chce při suchu zabrat? Markéta Šichtařová vypěnila

10.08.2018 12:22 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se zlobí. Komunistické myšlení se nám prý vrátilo do společnosti rychleji, než by člověk čekal. V 50. letech 20. století komunisté rozhodovali o tom, co se udělá s bytem, v němž bydlíte. Dnešní vláda zase rozhoduje o tom, co provede s vaší vodou.

Lidi si postavili studny za zdaněné peníze bez pomoci státu. A ten jim je chce při suchu zabrat? Markéta Šichtařová vypěnila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Českou republiku trápí vedra a s nimi spojené sucho. Nedostatek vody trápí celou zemi, i když některé regiony jsou na tom hůř než jiné. Jednou z nejpostiženějších oblastí je jižní Morava. Kabinet Andreje Babiše se tak snaží řešit otázku, jak se suchem bojovat. Jednou z možností je změna zákona. Vláda si pohrává s myšlenkou, že v případě potřeby budou mít úřady přístup k soukromým studnám a budou moct rozhodnout o tom, že vodu z ní tak dostane někdo jiný než majitel.

„Zdá se vám to jako trapný vtip? Není. Připravovaný zákon má platit od roku 2020. A autoři kupodivu celkem logicky a správně předpokládají, že se to majitelům studen nebude líbit. A proto připravují na neposlušné vodní kulaky bič. Komise může udělit pokutu až 200 tisíc korun, pokud se budete záboru vaší studny vzpírat. A pokud by studna patřila firmě, pokuta bude až půl milionu. No tak, soudruzi, není to nějak málo na tak podvratné živly, které si brání studny postavené ze zdaněných peněz bez pomoci státu?" zeptala se ironicky Šichtařová na blogu iDnes.cz.

Ve svobodné společnosti by měl být soukromý majetek nedotknutelný, jenže vláda Andreje Babiše to tak nevidí a po socialisticku se chystá zabavovat. Alespoň tak to vidí ekonomka. Mnohem efektivnější by podle jejího názoru bylo, kdyby stát usnadnil vývrty nových studní. Lidé by si za vlastní peníze zařídili studnu a s vodou by jednali šetrně, protože by šlo o jejich vodu. Jenže stát postupuje zcela opačně. V maximální možné míře zkomplikoval stavební předpisy.

A pokud se náhodou něco nedaří, stát vypíše dotace. Třeba na zachytávání dešťové vody i v místech, kde teď skoro neprší.

Hloupost v dnešní politice jen kvete. Zem chtějí řídit lidé, kteří nechápou ani elementární zákony fungování světa: Něčeho je málo a je to žádané – je to tedy drahé. Něčeho je hodně a nikdo to nechce - je to tedy levné. Když je sucho, je voda vzácná a žádaná. Logicky proto musí být drahá. Pokud drahá nebude, stále jí bude nedostatek, protože se s ní nutně bude plýtvat. Kdo to nechce chápat, nikdy by neprolezl ani první lekcí ekonomie.

„To už máme druhou ekonomicky ukrutnou hlášku od jmenování vlády (mikroklima králíkáren nepočítám): Ministryně práce a sociálních věcí si myslí, že čím vyšší platy dáme úředníkům z rozpočtu, tím větší bude přebytek státního rozpočtu. Ministr životního prostředí si zase myslí, že čím bude voda levnější, tím víc se v rozpočtu vyskytne peněz na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Asi ty peníze vyrostou na stromě. Luxusní vláda. Stačí jen podojit," uzavírá Markéta Šichtařová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přijede ministr a vysvětlí vám boj za klima. Dáte za to miliony Kč

12:00 Přijede ministr a vysvětlí vám boj za klima. Dáte za to miliony Kč

Prosazovat bezemisní budoucnost, vysvětlovat lidem napříč Českem dopady změn klimatu či „proč se Čes…