Právě na kvalitu se při svých kontrolách zaměřuje Česká zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). A hlavně čeští spotřebitelé se už více než deset let spoléhají na její webové stránky.
Webové stránky Potraviny na pranýři poskytují podle webu SZPI informace o kontrolách SZPI od roku 2012. Jak bylo naznačeno, vytvořila je, spravuje je a obsahem plní Státní zemědělská a potravinářská inspekce za podpory Ministerstva zemědělství ČR.
Inspekce na těchto stránkách uvádí výsledky své kontrolní činnosti a také informace z kontrol Státní veterinární správy. Spotřebitelé by se podle těchto údajů měli lépe zorientovat na trhu s potravinami.
Informace, které jsou na stránkách k dispozici, tam nalezneme ve čtyřech základních skupinách:
– Potraviny, které jsou nebezpečné, nejakostní nebo falšované
– Provozovny (samoobsluhy, restaurace, bary, výroby), které Potravinářská inspekce uzavřela (např. z důvodu špatné hygieny)
– Výsledky tematických kontrol inspekce (např. testování bezlepkových potravin, vína, či přípravků na hubnutí)
– Rizikové weby, před kterými varujeme a jejichž provozovatelé jsou mimo územní kompetenci SZPI (např. sídlo na Kajmanských ostrovech), které nabízejí problematické výrobky anebo používají nekalé obchodné praktiky
V tuto chvíli se budeme věnovat skupině první a představíme si některé závadné potraviny a obchodní řetězce, které je spotřebitelům nabízely. Představíme vám některé potraviny, na které kontroloři SZPI narazili za poslední dva týdny.
V Albertu ve Valašském Meziříčí byl v únoru letošního roku např. objeven polský plátkový sýr KROLEWSKI 45 %, na kterém byly patrné okem viditelné plísně.
„U části balení byl zjištěn výskyt plísní viditelných pouhým okem. Tato balení měla porušený obal ve svaru,“ píše se přímo ve zprávě.
O pár dní dříve byl v sokolovském Tescu zakoupen pečený filet z lososa v petrželovo-koprové omáčce s dušenou zeleninou a vařenými brambory s koprem, který po tepelné úpravě vykazoval netypickou vůni a chuť – kyselou a štiplavou. Nic na tom neměnil ani fakt, že pokrm byl hodnocen v poslední den doby trvanlivosti. I v té chvíli musejí totiž potraviny splňovat veškeré nároky na kvalitu a nezávadnost.
Nevalná kvalita prodávaného zboží se nevyhnula ani supermarketu Lidl. Při kontrolním nákupu v Doksech tam byl totiž také v únoru 2023 zakoupen Pilos JADEL, pařený sýr, na kterém byly opět pouhým okem patrné plísně.
„Na povrchu sýru se vyskytovaly pod neporušeným obalem kolonie plísní šedozelené, bílé a šedé barvy. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku, potravina neměla prošlé datum použitelnosti,“ stojí doslova v zápisu z kontroly.
Kontrolován byl i produkt zakoupený v březnu 2023 v brněnském Albertu.
Šlo o bagetu L´Chefs Baguettes a kontroloři k ní uvedli, že byl u části balení pod obalem na povrchu potraviny zjištěn výskyt plísně okem viditelné.
Tolik tedy malá „ochutnávka“ potravin, které svojí kvalitou nesplňují podmínky Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zmíněný web a na něm uvedené kontroly pro vás ale sledujeme a v budoucnu budeme referovat i o dalších sekcích, jako jsou třeba podvodné weby apod.
Pro ilustraci a lepší pochopení názvu webu Potraviny na pranýři dodejme, že „pranýř“ býval nástrojem v podobě sloupu, nebo klády, ke kterému byl na vyvýšeném místě připoután nepoctivý člověk tak, aby ho mohli vidět všichni kolemjdoucí.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA