Podle jeho názoru se Klokánky, respektive Fond ohrožených dětí, který je provozuje, dostaly do potíží díky legislativním rozhodnutím státu. „Fondu ohrožených dětí jsou vytýkány milionová zadluženost, neefektivní financování, nedostatečné přizpůsobování rozsahu činností reálným finančním možnostem, chybná ekonomická rozhodnutí apod. Objevují se výhrady k malé nebo nulové finanční angažovanosti rodičů dětí, v návrzích moudrých rádců je doporučování vícezdrojové financování zahrnující nejen stát, ale i ministerstvo, kraje, obce a města, doplněné o sponzory a dárce,“ připomíná lidovecký politik s tím, že je to sice dobře myšlená rada, její uskutečnění je ale pravděpodobně hůře proveditelné.
- Celý text je ZDE
Bartošek píše, že léta opakované finanční až existenční problémy FOD způsobují právě opožděné výplaty sociálních dotací, které stát novelou zákona převedl na kraje, aniž ale definoval termíny. „A proč vyplácet peníze včas tam, kde čas není určen? Dochází tak k několikaměsíčním prodlevám v přísunu peněz z tohoto zásadního zdroje,“ upozorňuje politik. Podle něj po tuto dobu FOD fungoval především díky sponzorům a překlenovacím úvěrům. „Nemalý dík za pokračování provozu pak patří samotným tetám, které o děti pečují zadarmo, protože na mzdy zkrátka není!“ poznamenává.
Klokánky všechny podmínky státu splnily. Jak je možné, že jim přesto hrozí zánik?
Podle něj současné vedení Ministerstva práce a sociálních věcí kladlo Klokánkům v posledních měsících řadu podmínek, na jejichž splnění závisela vůle k dalšímu jednání. „Každá jednotlivá byla splněna! A přesto stát, respektive Ministerstvo práce, neudělal jediný vstřícný krok vůči Fondu ohrožených dětí. Hrozí rozpad celé organizace. Hrozí ekonomický kolaps. Hrozí zánik. Jak je tohle možné? Kdo může mít zájem na devastaci takové činnosti? Proč?“ ptá se a zároveň si na tuto otázku odpovídá: „Před dvěma měsíci jsem popsal, že FOD překáží zavedení norského modelu, který je byznysem pro doprovázející organizace pěstounů. Dnešní rozhodnutí mě jen utvrdilo v tom, že jsem měl pravdu,“ tvrdí Bartošek.
Závěrem připomíná, že Fond ohrožených dětí se od roku 2000 postaral o bezmála 6 000 dětí. „V Klokáncích se nerozdělují sourozenci a přijímají se okamžitě od 0 až do 18 let. Často i s domácími mazlíčky. Děti žijí maximálně po čtyřech se svou tetou a samy si vaří, nakupují, zkrátka jsou opravdu jako u tetičky. V každém Klokánku je i společenská místnost a zpravidla zahrada, kde probíhají bez problémů setkání s biologickou rodinou dětí. Tím se nenarušují vztahy a vazby. Klokánky obdivují i odborníci ze světa,“ uzavřel lidovecký politik Jan Bartošek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam