Chtěli byste se dozvědět, jakým způsobem si uchovávají své bohatství někteří z nejbohatších občanů bývalého Sovětského svazu? Pro některé z nich je recept na ochranu majetku velmi jednoduchý – prostě si koupí několik luxusních nemovitostí v centru Londýna.
Nejexkluzivnější londýnská adresa například patří nejbohatšímu muži Ukrajiny, Rinatu Akhmetovovi. Dohromady měl za své londýnské nemovité vlastnictví údajně zaplatit 136 milionů liber. Domy jsou mimo jiné vybaveny neprůstřelnými skly, bunkry nebo výhledem na Hyde Park.
„Trh s londýnskými nemovitostmi se stal jedním z celosvětově nejvyhledávanějších způsobu praní špinavých peněz,“ objasnil žurnalistům jeden z organizátorů exkurze.
Další luxusní dům v centrálním Londýně, který se stal součástí exkurze, patří Olegu Deripaskovi, „Putinovu oblíbenému industrialistovi“, kterému byl před nedávnem znemožněn vstup do Spojených států kvůli jeho údajnému napojení na organizovaný zločin. Obviněn údajně ovšem nikdy nebyl. Časopis Forbes vyčíslil jeho majetek na 2,2 miliardy dolarů.
„Všechno je to o uklízení jejich peněz. Chtějí dostat své peníze pryč z Ruska, Ukrajiny nebo Kazachstánu a vložit je do něčeho, co je bezpečné,“ vysvětlil další organizátor prohlídky.
Jeden z oligarchů si údajně dokonce koupil celou bývalou stanici metra. V současné době ho v jeho londýnském domě ovšem nezastihnete. Dmytro Firtash se má prý údajně nacházet ve Vídni poté, co se vyhnul vydání do Spojených států, kde čelí obvinění z korupce.
To ovšem není případ jen Firtashe. V Londýně jen zřídkakdy zastihnete zmíněné oligarchy. Jejich peníze v Londýně sice zůstávají, oni ovšem ne, to je ostatně i moto celého projektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib