Lutonský pryč z ČT! Kdo že to říká? Pozor, je zde varování

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.06.2021 21:23 | Zprávy

K počínání supa přirovnal donedávna ještě televizní radní Jiří Kratochvíl příspěvek zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize Františka Lutonského, který na sociálních sítích spojil řádění tornáda s výsledky hlasování v přímé prezidentské volbě v postižených obcích. Kvůli tomu Kancelář prezidenta republiky vyzvala generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby se za chování svého podřízeného omluvil a vyvodil personální důsledky. Politolog Lukáš Jelínek však varuje před tím, aby politici říkali, kde kdo má pracovat, protože pak jsme na cestě ven z demokratické společnosti.

Lutonský pryč z ČT! Kdo že to říká? Pozor, je zde varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČT 24, ilustrační foto

Od úterý má generální ředitel České televize Petr Dvořák na stole výzvu k omluvě za nenávistný příspěvek zaměstnance ČT, kterou mu zaslal vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Jde o reakci na příspěvek zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského na sociálních sítích, kde vyjmenoval obce postižené čtvrtečním tornádem s tím, že všechny volily v přímé prezidentské volbě většinově Miloše Zemana. Jak to myslel, nebylo těžké pochopit. „Volils Zemana? Tumáš tornádo. Píše nám zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT. To chceš,“ reagoval v duchu Lutonským zveřejněného příspěvku europoslanec ODS Jan Zahradil.

Veřejnoprávní novinář si po podobných vzkazech patrně uvědomil, že šlápl vedle, a svůj příspěvek honem odstranil. „Smazal jsem ten tweet o tornádu a prezidentovi, protože ho mnoho lidí vykládá tak, jak by mě ani ve snu nenapadlo,“ konstatoval zástupce šéfredaktora. Prý chtěl jen poukázat na to, že v obcích, kudy se prohnalo tornádo, většinou vyhrál v prezidentské volbě Miloš Zeman, ale pokud by v pátek dopoledne po řádění tornáda lidé chtěli slyšet podporu od prezidenta, kterému dali svůj hlas, musejí si počkat až do sobotního večera, z čehož mohli být zklamáni. V dopise zaslaném řediteli ČT se píše, že toto jako výmluva neobstojí, neboť prezident republiky se prostřednictvím svého tiskového mluvčího k situaci vyjádřil hned ve čtvrtek ve 21:52, kdy poděkoval složkám záchranného systému, starostům, hejtmanům a členům vlády a vyjádřil účast občanům.

Tornádo jako trest za volbu Miloše Zemana prezidentem

Dlouholetý televizní radní a jeden z kandidátů na některé ze čtyř uprázdněných míst v Radě ČT Jiří Kratochvíl nad počínáním Františka Lutonského jen nevěřícně kroutí hlavou. „Co se má co do lidského neštěstí motat politika? To mi připadá jak počínání supa. Nechápu, že do té tragédie plete politiku. Lidé jsou mstiví a chtějí se pomstít. Za něco, co je každého věc. To se na sociální síti vůbec nemělo objevit. To, že někdo volil za prezidenta Zemana, je jeho osobní věc. To tornádo se vydává pomalu za trest Boží, kdo si to vymyslel, nevím. Ale v žádném případě tohle neměl publikovat zástupce šéfredaktora zpravodajství tzv. veřejnoprávní televize. I když ona už není veřejnoprávní, je to spíše odnož Novy. Jaký ředitel, takoví zaměstnanci,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Kratochvíl.

Výzvu Kanceláře prezidenta republiky, aby se generální ředitel Petr Dvořák jako představitel veřejnoprávního média za chování svého podřízeného omluvil, nikoli prezidentu republiky, ale českému národu a divákům ČT, nepovažuje za přiměřenou politolog Lukáš Jelínek. „Toto je věc, která by se měla řešit občanskoprávní cestou a neměla by se slučovat s jeho působením v České televizi. Novináři nebo editoři mají právo se vyjádřit uštěpačně nebo kontroverzně, ale v tom okamžiku je logičtější, když se to odehraje na sociální síti, a ne v rámci výkonu jejich povolání. Proto je lepší, když se taková věc řeší přímo s nimi, a ne s jejich nadřízenými,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Lidské i odborné selhání člověka na vedoucí pozici v ČT

Navíc upozorňuje, že Kancelář prezidenta republiky nemá co zasahovat do fungování jakéhokoli média, nota bene média veřejné služby. „A zároveň si myslím, že omluv, které bychom měli slyšet, by mnohem více mělo zaznít ze strany Pražského hradu než od médií. Beru to jen jako přestřelku, která se v tuto chvíli hodí Miloši Zemanovi do krámu. Máme zkušenost s Pražským hradem i s tím, jak má Miloš Zeman problém se za některé své výroky omluvit, například v kauze Peroutka, a hledá se, kdo by se za něj omlouval. Tak právě v jeho situaci bych se něčemu podobnému, že bude vyvozována odpovědnost jednoho člověka u celého média, vyhnul. Je to jenom příležitost, jak se Pražský hrad snaží rozvinout svoji oblíbenou bitvu s Českou televizí, protože Miloš Zeman má pocit, že na ní vydělává ve své popularitě,“ míní politolog.

Úplně odlišný a naprosto nekompromisní názor na tuto kauzu má člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov. „Dávat do souvislosti osobní tragédie, zranění a dokonce smrt s tím, koho postižení volili, je naprosté selhání. Lidské i odborné,“ konstatoval radní na sociálních sítích s tím, že jediným správným rozhodnutím je výpověď redaktoru Lutonskému, pokud ji dříve nepodá sám. „Na vedoucí pozici ČT člověk, který ztratil soudnost a elementární lidskou empatii, nemá co dělat,“ podotkl Vadim Petrov. Pochopení nenašel ani pro Lutonského výmluvu, že chtěl jen upozornit na to, že se prezident k neštěstí včas nevyjádřil. „To politizující vyjádření je neomluvitelné a nelze ho obhájit vysvětlením, že si myslí, že podpora prezidenta či jeho veřejné vyjádření nejsou dostatečné,“ dodal člen RRTV.

Neplést si role, jinak jsme na cestě z demokratické společnosti

Ve výzvě generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi se také volá po vyvození konkrétních personálních důsledků, pokud tomu tak již nebylo učiněno. „Novinář, když zastává nějakou vedoucí pozici, by si měl uvědomit, že i jeho odpovědnost je vyšší. Když ale jen napsal, že ty obce zvolily Zemana, tak jenom konstatoval fakt a na tom podle mě není nic napadnutelného. A speciálně v této zemi bychom měli velmi pečlivě dbát na oddělení jednotlivých rolí: rolí politiků, rolí moci výkonné, zákonodárné, soudní, roli veřejnoprávních médií. Protože v okamžiku, kdy začnou politici říkat, kde má kdo pracovat, a naopak novináři nám začnou třeba doporučovat, kdo má koho volit, tak jsme na cestě ven z demokratické společnosti,“ varuje. Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

14:20 „Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl popřát občanům České republiky radostné a klidné svátky a působi…