Předsedkyně CDU s Macronem v lecčems souhlasí, ale některé Macronovy nápady odmítá. „Evropský centralismus, evropský etatismus, sdílení dluhů, evropeizace sociálního systému a minimální mzda by byly špatnou cestou,“ napsala například Krampová-Karrenbauerová.
I AKK varuje před vlivem Číny a USA a ptá se, zda chceme, aby rozhodovaly o naší budoucnosti. Souhlasí s Macronem, že Evropa musí být silnější, například aby mohla dát jednotnou odpověď Rusku. Ale podle ní schází v očích Evropanů EU čitelnost, směr a schopnost postavit se problémům současnosti. Ukázkou nedostatku čitelnosti je dle ní například doba, než se EU shodla na tom, co se děje ve Venezuele, a neschopnost řešit problémy vyplývá z reakce na migraci, klimatické změny, terorismus nebo mezinárodní konflikty. Podle ní nadcházející volby nemohou být obranou statu quo proti obviněním populistů, protože otázka pro nebo proti EU není dle jejího názoru na mysli většiny občanů, ale volby budou o tom, jak se EU bude vypořádát s velkými problémy budoucnosti.
AKK se v textu dále vyslovuje pro jednotný bankovní trh, ale hned dodává, že se musíme držet systému subsidiarity, vlastnictví a sdílené odpovědnosti. Evropa podle ní potřebuje strategii sbližování standardů životních podmínek. Ve vědě má prý vzniknout společný evropský inovační rozpočet, ale evropská strategie pro inovaci podle ní nesmí porušovat pravidla férové konkurence. V otázce životního prostředí je AKK nebývale ostrá a tvrdí, že ambiciozní cíle a limity nikam nevedly a jediný způsob, jak získat podporu veřejnosti, je brát ohled na sociální a ekonomickou situaci, aby zaměstananost a výkon ekonomiky zůstal zachován. Proto prý Evropa potřebuje Evropský pakt o ochraně klimatu, na kterém by se podílela veřejnost, průmysl i politici na národní a evropské úrovni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas