Šéf kanceláře maďarského premiéra Orbána Gergely Gulyás před pár dny oznámil, že Maďarsko po výpadku toku ruské ropy přes Ukrajinu řeší otázku, jak zajistit svou energetickou bezpečnost. V minulém týdnu oznámil, že společnost MOL se podle něj snaží zajistit energetickou bezpečnost země. Dal najevo, že to bude o něco složitější než dosud, když v maďarské energetické bezpečnosti hrála roli Ukrajina, ale Maďarsko prý získá stabilní přísun ropy.
????Minister Gulyás: "If Brussels wants migrants, they will get them"
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) August 22, 2024
??? Today, a government press briefing was held by Minister Gergely Gulyás and Government Spokeswoman Eszter Vitályos, where they discussed Hungary's ongoing dispute with the EU regarding migration, energy… pic.twitter.com/RqNa7AReY2
A to se podle Gulyáse teď podařilo. Ropná a plynárenská společnost MOL bude s největší pravděpodobností schopna podepsat nezbytné dohody, které zajistí, že tranzit ropy přes Ukrajinu do Maďarska bude fungovat. Nebude blokován.
„Technicky to bude znamenat, že i když je doprava nákladnější a MOL musí nést rizika z rusko-ukrajinské hranice, existuje právní řešení, které zaručuje budoucí tranzity,“ řekl. Jeho vyjádření uveřejnil server About Hungary.
V této souvislosti vyčinil Evropské komisi, která z jeho pohledu vůbec neprojevila snahu situaci pro Maďarsko obtížnou jakkoli řešit.
Uvedl, že Maďarsko ani Slovensko nedostaly žádnou formu podpory z Bruselu. Dodal, že Brusel nedokázal ochránit členy EU před jednáním nečlena EU, který porušil jeho dohodu o přistoupení podepsanou s EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.