Ivan Langer v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v XTV slavil deset let po opuštění vrcholné politiky. „Letos slavím desáté výročí bez veřejné funkce a užívám si to, snažím se naplnit své předsevzetí, že budu dělat to, co dává chléb, činí radost a zanechává stopu, a to se mi daří,“ prohlásil Langer, který se cítí být více svobodný.
„Míra mojí svobody je nyní neskonale vyšší, můžu si třeba vybrat, s kým chci a nechci jít do studia, a můžu někomu říct, že je hloupý a nezajímá mě,“ řekl Langer, když se debata stočila na bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu.
Šlachtovi by prý do očí ocitoval z jedné pohádky. „Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu, to je bída, to je bída,“ citoval Langer. „Robert Šlachta podle mě vejde do dějin policie jako funkcionář, který nezvládl svoji funkci, a bude odstrašujícím příkladem pro všechny budoucí policejní představitele,“ nebral si servítky.
Langer hovořil zejména o kauze Vidkun, která podle něj ukázala na problém spojení moci výkonné a soudní. „Kauza Vidkun je ukázka toho, že když má někdo moc a nemusí se z ní zodpovídat, tak se snadno tato moc zvrhne. Tato kauza brutálně zasáhla do života mnoha lidí a Šlachta a ostatní mají na rukou krev nevinných. A to jen díky tomu, že se nemuseli nikomu zodpovídat, pracovali v organizované skupině se státními zástupci, a tak mohli páchat trestnou činnost,“ má jasno Langer.
„Jsem rád, že ta kauza bude u soudu, a podle mě se prokáže jejich zneužívání veřejných funkcí. Tam se prokázalo páchání trestné činnosti za přímé účasti vrchních zastupitelů v Olomouci,“ dodal.
Langer také prohlásil, že doba jeho politické kariéry byla jiná. „V mé době jsme žili ještě v liberální demokracii, kdy existovala striktní dělba moci ve státě, já jsem se musel zpovídat z každého jednoho kroku, který jsem v politice udělal. To se teď změnilo, od roku 2013 zcela zmizela odpovědnost z výkonu moci. A kde neexistuje zodpovědnost, moc se zvrhává v totalitu,“ varoval Langer překvapeného Xavera.
„Tady dochází k tomu, že jeden člověk má takovou koncentrovanou moc, jakou měli naposledy komunisté. Tady existuje prolnutí moci politické, ekonomické, mediální a stírají se rozdíly mezi tím, jestli je někdo veřejná, nebo soukromá osoba,“ naznačoval Langer velkou moc premiéra Andreje Babiše.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma