Značnou část knihy totiž Kissinger věnuje současné ukrajinské krizi a zemi jasně vzkazuje: Na vstup do NATO zapomeňte. K tomuto zjištění podle něj stačí přečíst si zakládající smlouvu NATO, podle které musí vstup nového člena schválit všechny země. „A všichni víme, že tohle nikdy jednohlasně neprojde,“ shodil nápad ze stolu. Dodává, že přílišný tlak na přistoupení Ukrajiny, spojený s ignorováním protestů z Moskvy, byl velkou chybou posledních let.
Podle Kissingerovy knihy, kterou představují v časopisu Reflex, základem světového uspořádání stále budou vztahy mezi velmocemi. Alternativou spolupráce s Ruskem a Čínou je podle něj nová studená válka, které se ale USA musí stůj co stůj vyvarovat. Spolupráci obou zemí totiž budou potřebovat při řešení mnoha světových problémů, aktuálně například v Sýrii.
Kumulující se problémy mají podle profesora Kissingera své kořeny v přežité struktuře mezinárodního společenství. To je již od konce třicetileté války roku 1648 postaveno na zásadě svrchovanosti států a nevměšování z ciziny. Jenže dnes se dostáváme do stavu, kdy se celé regiony vymykají kontrole států, které tam tak nemohou udělat pořádek v rámci své svrchovanosti. Proto musí svět přemýšlet o tom, jak za těchto okolností zajistit pořádek.
Právě proto bude prý v budoucnu muset vzniknout nový světový řád. Bude však nezbytné, aby vznikl samovolně, a ne aby byl někým vnucován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav