„Je příznačné, s jakou nevolí reaguje mediální úderka z Economie (Fendrych, Švehla, Honzejk), ale i odjinud (Mitrofanov) atd. na skutečnost, že nastupující vláda nehodlá hned od samého začátku studenoválčit s prezidentem, a tak ministři jeden za druhým v klidu jezdí na pohovory do Lán,“ zamýšlí se na svém facebookovém profilu Zahradil.
„Tady vůbec nejde o to, zda to má, či nemá oporu v ústavě. Jde o to, že Fialova vláda – podle mého rozumně – stojí o alespoň jakousi kohabitaci či modus vivendi s prezidentem ve zbývajících 15 měsících jeho mandátu. Proč ne? V situaci několika ostrých dělicích linií uvnitř společnosti si zjevně nový tým uvědomuje, že k dosažení (alespoň částečně) deklarovaného národního smíru a zasypání (alespoň trochu) vyhloubených příkopů nelze hned na začátku symbolicky antagonizovat obsáhlou množinu Zemanových příznivců (kteří se nepochybně výrazně kryjí s nevoliči vládní koalice),“ dodal Zahradil.
„To však zmíněná letka mediálních jestřábů nechápe, podle nich je třeba ‚ruského agenta‘ na Hradě zcela zadupat do země. Konspiračním teoriím, které léta šířili, nakonec sami uvěřili. Proběhlé volby pro ně nebyly standardní demokratickou procedurou, vedoucí ke střídání politických garnitur, ale osudovým zápasem o celou budoucnost země,“ podotkl Zahradil.
„Tato paranoidní hysterie, která v jisté části společnosti zakořenila, živena v médiích frontou samozvaných bojovníků proti dezinfo a fake news a přehršlí různých ‚analytiků‘, je svou nesmlouvavou zaťatostí vlastně analogická přestřelenému vyvádění antivaxerů. Pro potenciální společenský smír je ale možná nebezpečnější – protože dlouhodobější – než celý covid,“ uzavřel Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef