Na hlavu ministra obrany Martina Stropnického se od pondělí snáší vlna kritiky. A důvodem je toto ministrovo prohlášení: „Dobře víme, že stálé umístění jakýchkoliv cizích vojsk je stále problematické. Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém.“
Obavy z přítomnosti zahraničních vojsk jsou nesmysl
Ke kritikům se dnes přidal i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něho nejsou argumenty o obavách Čechů z přítomnosti zahraničních vojsk na místě. Ba naopak. „Jsem si jist, že většina Čechů si přeje svobodu a demokracii. A pokud ji budeme muset bránit, pak i s vojáky NATO. I na našem území,“ zdůraznil Sobotka.
Ze členství v Severoatlantické alianci nám podle něho vyplývají závazky, které je třeba dodržovat. „Jsme součástí NATO a nemůžeme chtít bezpečnostní záruky bez toho, aniž bychom se na jejich vytváření podíleli,“ uvedl.
Chtěl bych viditelnější alianční cvičení na evropském území
Martin Stropnický se rozhodl na slova svých kritiků reagovat a svolal dnes do Poslanecké sněmovny tiskovou konferenci, na které se snažil svá stanoviska upřesnit.
Alianční vojska by si v krátkodobém horizontu na našem území představit uměl. „Jsme připraveni se zapojit do aliančního cvičení na evropském území,“ dával příklad.
V rozhovoru prý nicméně reagoval na otázku týkající se stálého rozmístění vojáků na území České republiky. „Odpověděl jsem na to, že je to velice citlivá záležitost, samozřejmě v souvislosti s naší historickou tradicí, byť přirozeně nikoli přímo a triviálně srovnatelnou, ale přesto v srdcích a duších spousty lidí je tohle pořád ještě určité trauma,“ odůvodňoval svůj pondělní výrok. „Rozmístění vojsk ale není na pořadu dne,“ uzavřel Stropnický svojí obhajobu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš