Končící zpravodaj ČTK Martin Weiser v rozhovoru pro iDNES.cz poznamenal, že se Německo potýká s jistým paradoxem. Země přijala celkem tvrdá opatření, i díky nim Německo epidemii relativně zvládlo, ale lidé teď chodí na demonstrace a ptají se, jestli opatření nebyla zbytečně tvrdá.
„Tam je ale potřeba asi říct, že ta škála otázek je mnohem širší. Část lidí tam skutečně chodí kvůli tomu, aby dala najevo, že ta opatření byla přehnaná, a kladou asi otázky, jestli dopady těch opatření nejsou horší než dopady koronaviru. Ale úřady upozorňují na to, že tam jsou i zastánci krajní levice, krajní pravice a v poslední době také zastánci konspiračních teorií. Třeba v Berlíně na nich vystupuje známý kuchař Attila Hildmann, který na demonstracích vyjadřuje přesvědčení, že za koronavirem stojí jedno celosvětové spiknutí Billa Gatese, který podle něj chce snížit světovou populaci na 500 milionů a tyhle lidi potom proočkovat čipy, aby nad nimi měl kontrolu,“ prozradil končící zpravodaj.
Ale podle průzkumu pro magazín Der Spiegel 70 procent Němců opatření vlády stále podporuje. Až 56 procent Němců bylo proti tomu, aby se znovu zahájila fotbalová Bundesliga, 31 bylo pro. Pokud jde o státní podporu při nákupu automobilů, tak tam dokonce 63 procent bylo proti a jen 12 procent bylo pro,“ upozornil Weiser.
Je třeba také mít na paměti, že spolkové země ke koronavirové epidemii přistupují různě. Sama Merkelová si v období koronavirové krize drží podporu 68 procent Němců. Ona působí jako kotva, jako někdo stabilní. Ať už někdo souhlasí, či nesouhlasí s její politikou, tak ona tu pořád je.
Zatímco podpora Merkelové zůstává stabilní, nebo dokonce roste, němečtí sociální demokraté jako koaliční partner mají podporu asi 16 procent lidí. Celá opozice teď ztrácí, Zelené nevyjímaje, protože na vládní politiky a především na samotnou kancléřku se upíná většina pozornosti.
„I její kritici uznávají, že je to klidný, pragmatický politik, který se nenechá strhnout k dramatickým opatřením, která by druhý den musela brát zpátky,“ upozornil zpravodaj.
Roste také podpora bavorského premiéra Markuse Södera, který nabádá k větší obezřetnosti v boji s koronavirem a jeho podpora ve spolkové zemi prudce roste.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp