„Evropa migrantům nejprve otevřela náruč, ale teď jich chce přijmout jen 72 tisíc. Zařídit to má turecký šerif, pro nějž jsou svoboda a demokracie už jen prázdné fráze," podotýká šéfredaktor MF Dnes. Připomněl slova tureckého prezidenta Erdogana z minulého týdne, který ve svém projevu k padesátce představitelů místních samospráv v Ankaře uvedl, že slova jako demokracie, svoboda a vláda práva jsou fráze, které už v zemi nemají vůbec žádnou hodnotu.
„Erdogan své zcela prokazatelně nedemokratické činy zdůvodňuje bojem proti terorismu a jeho cílem jsou samozřejmě Kurdové. Od konce loňského roku jeho režim ještě zesílil boj proti kurdským skupinám a výsledkem těchto operací jsou stovky zabitých Kurdů a více než 350 tisíc lidí bez domova," píše Plesl a připadá mu v této souvislosti paradoxní, že ve stejném týdnu, kdy Erdogan zmínil porušování lidských práv ve své zemi, německá kancléřka Angela Merkelová dovedla do konečné fáze evropskou dohodu s Tureckem o řešení migrační krize.
Podle dohody má Turecko přijímat zpět všechny migranty, kteří odcestují ze země přes moře na řecké ostrovy. Evropská unie si za každého vráceného Syřana má vzít jednoho „zlegalizovaného syrského uprchlíka". Stropem má být 72 tisíc běženců.
„Ještě zbývá dodat, že celou operaci bude financovat Evropská unie a Turecku pošle navíc celkem šest miliard eur do roku 2018," připomněl Plesl. A neopomněl ani bezvízový styk, který by Unie měla od června s Tureckem zavést.
„Na tom, jak bude dohoda s Tureckem fungovat v praxi, závisí nejen další osud Evropské unie, ale hlavně politická budoucnost Angely Merkelové. Pokud její vymodlené řešení zkrachuje, bude muset Evropa hledat řešení nové. Tentokrát už ovšem bez Turecka a bez německé kancléřky, která tak dlouho tvrdila, že se musí Evropa uprchlíkům otevřít, až za ni hranice Evropy zavírá neevropský autoritativní stát," uzavřel Plesl.
„Když se podíváme na těchto sedm bodů, mělo by hned být nápadné, že Turecku z této dohody plyne jediná faktická povinnost, a sice nebránit evropským lodím, aby vozily uprchlíky zpátky do Turecka. Všechno ostatní musí zařídit a zaplatit EU," podotýká a ptá se, proč se raději Turecko nezavázalo k tomu, že zabrání ilegální migraci ze svých břehů do Řecka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef