Mezi běženci jsou i teroristé a jiní kriminálníci. Může to být ještě hodně drsné, připouští německý kriminalista

29.10.2015 16:43 | Zprávy

Mezi běženci přicházejícími do Německa možná jsou i lidé, kteří se v Sýrii zapojili do teroristických skupin. Časopisu Focus to řekl prezident Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Podle něj kriminalisté vyšetřují zhruba desítku případů, v nichž mají vážné podezření, že se přistěhovalci dopustili v zemi původu vážných trestných činů.

Mezi běženci jsou i teroristé a jiní kriminálníci. Může to být ještě hodně drsné, připouští německý kriminalista
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Podle Müncha má BKA zhruba o stovce běženců indicie, že by mohli mít spojitost s terorismem. V naprosté většině případů se podezření nepotvrdila, část uprchlíků ale kriminalisté důkladně prověřují. "Momentálně je to zhruba deset případů, kde vyšetřujeme, zda se někdo podílel na válečných zločinech v zahraničí, nebo byl členem teroristického uskupení. Částečně jde také o používání zakázaných symbolů hnutí Islámský stát," řekl šéf BKA.

S příchodem běženců do Německa podle šéfa BKA roste také počet krajně pravicových násilných činů

Větší bezpečnostní riziko však Münch vidí v tom, že se běžence snaží oslovit radikální salafisté, kteří už v Německu žijí. BKA má informace o několika desítkách pokusů, kdy se salafisté snažili získat běžence na svou stranu. "Je tady nebezpečí, že se mladí muži, jejichž naděje se v Německu nenaplní, někdy připojí k salafistickým skupinám, podlehnou jejich ideologii, radikalizují se a dopustí se násilných činů," upozornil Münch.

S příchodem běženců do Německa však podle šéfa BKA roste také počet krajně pravicových násilných činů. Od začátku roku úřad zaznamenal kolem 600 útoků na ubytovny pro běžence, přinejmenším v 550 případech za nimi stáli pravicoví radikálové a rétorika zaměřená proti běžencům sílí. "Může se stát, že zažijeme ještě dramatičtější události než dosud," varoval Münch s tím, že nelze vyloučit ani útoky na běžence, které oběti nepřežijí.

Do Německa letos podle neoficiálních údajů přišlo na 800.000 žadatelů o azyl a odhaduje se, že za celý rok jich může být až 1,5 milionu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

7:40 Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

Za měsíc se Donald Trump ujme vlády. Do té doby ale stále vládne Joe Biden, který včera plně využil …