Text publikace je podle nadačního fondu sestaven z otevřených zdrojů. Mapuje i předlistopadovou kariéru premiéra a prezidenta, jenž transformoval českou ekonomiku ze socialistické na kapitalistickou. Své politické působení uzavřel v roce 2013 rozsáhlou amnestií.
První kapitola začíná ještě za socialismu a končí privatizací. Druhá kapitola popisuje právě privatizaci. „Na základě autentických citací je dokládáno, že již původní záměr transformace musel vést ke koncentraci státního majetku do rukou velmi omezeného počtu ‚hrdinů kapitalistické práce‘. Jako prostředek k tomu byla zvolena metoda kupónové privatizace,“ píše Janeček. Prý je poukázáno i na odpor vládních činitelů, kteří nestáli o žádoucí kontrolní mechanismy.
„Třetí kapitola je věnována vztahu Václava Klause nebo jeho spolupracovníků k osobě Viktora Koženého, kauze vytunelovaných CS Fondů a kauze Investiční a poštovní banky, která působila coby gejzír problematických úvěrů a půjček. Ze svědectví vysokých politických činovníků plyne, že banka byla pod politickým vlivem. Zmíněn je také ‚pohádkový‘ příběh finanční skupiny PPF a jejího hlavního představitele,“ pokračuje Janeček.
Poslední kapitola je věnována konci Klausova premiérství a jeho vzestupu do pozice prezidenta republiky. Čtenáři prý nebudou ošizeni ani o podivnosti jeho zvolení v roce 2003 a znovuzvolení v roce 2008. Vše uzavírá amnestie z roku 2013. „Lze říci, že ostudná amnestie (článek II.), kterou na sklonku svého mandátu udělil některým zločincům, je logickým vyústěním jeho strategie a závazků vůči ekonomickým kriminálníkům minulosti, a tak se podle mého názoru definitivně kvalifikoval jako největší zlojed moderní historie,“ okomentoval vydání publikace předseda správní rady a zakladatel fondu Karel Janeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp