Exekutoři v mnoha případech nejednají, jak jim zákon ukládá. Kontrol je však málo. Svůj příběh popsala České televizi seniorka Dagmar Neslová, které exekutoři zabavili část majetku, i když nic nedlužila. Ne však její vnuk – ten sice bydlí jinde, ovšem exekutoři přesto konali u jeho babičky.
„On tady má akorát mýdlo, holení a zubní pastu. Jinak tady nemá vůbec nic," popsala důchodkyně. Vnuk u ní přespával jen přechodně, když se osmdesátiletá žena vrátila z nemocnice a potřebovala péči.
Exekutory to však nezajímalo, nálepkami označili televizi, rádio a nábytek, rovnou si odnesli obrazy i notebook, který paní Neslové vůbec nepatřil – zrovna jí ho půjčil soused. Sice nebylo složité zjistit, že notebook patří někomu jinému, ovšem to vykonavatele nezajímalo. „Že bych ho otevřel a ukázal tam třeba svoje fotky nebo fotky rodiny… Vůbec je to nezajímalo. Jediné, co bylo – už na něj nesahejte," vypráví soused.
V loňském roce bylo nařízeno přes 700 tisíc exekucí a na Ministerstvo spravedlnosti bylo posláno 800 stížností. Kárných žalob však bylo podáno pouhých osm. Sedm jich pak podala Exekutorská komora, která každý rok řeší tisíce dalších stížností. Podle ní je však prověrek exekutorů akorát. „Exekutorská komora udělila 18 výtek, v podstatě všechny ty výtky vedly k provedení nápravy," ujišťuje prezident komory David Koncz.
Ministerstvo spravedlnosti ale plánuje počet kontrol zvýšit a zpřísnit i postihy. „Jenom minimum podaných kárných žalob potom vedlo skutečně k odsouzení exekutora a i ty sankce jsou mírné," uvedla náměstkyně ministryně Hana Marvanová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan