„Tak on to nebyl můj návrh, on to byl návrh Ministerstva průmyslu a obchodu,“ vysvětluje Brabec. „Byla to nakonec moje kompromisní varianta proti návrhu, který předložilo MPO,“ dodal ministr životního prostředí.
Prolomit limit těžby na dole Bílina nebylo jednoduché rozhodnutí a ministra stálo několik bezesných nocí. Zároveň uvedl, že kdyby celou situaci neřešil, nakonec by byla stejně odhlasovaná, ale v podobě, kterou navrhovalo MPO.
„Přišlo by mi srabácké, kdybych nakonec nehlasoval pro rozhodnutí, které považuji za vyvážené,“ uvedl Brabec, proč hlasoval pro prolomení limitů, a vysvětlil, že uhlí z dolu Bílina by nemělo jít do elektráren, ale do tepláren a maloodběratelům.
Připomněl, že i když se rozhodlo, samotné „správní“ úkony s rozhodnutím spojené umožní začít samotnou těžbu až za několik let a Brabec doufá, že do té doby nastane změna, díky které nebude nutné již důl využívat.
Mluvil také o tom, že podle některých odhadů může nastat situace, kdy za deset let nebudeme mít dostatek uhlí, a právě proto je lepší si odhlasovat prolomení limitů, obzvlášť když k samotné těžbě nemusí vůbec nikdy dojít.
„Zjistíte, že optimální je si tímto způsobem koupit čas, protože se může stát, že se řada věcí změní, a to ložisko vůbec nebude využito,“ podotkl Brabec a dodal, že by byl rád, kdyby těžba nikdy nezačala, je však lepší mít tu možnost, než najednou zjistit, že není čím topit.
Důvod, proč budou prolomeny limity na Bílině, ale ne v dolech ČSA, spočívá v tom, že k prolomení limitů ČSA by bylo nutné „bourat domy a stěhovat lidi“. Zároveň je na Bílině i kvalitnější uhlí a také lepší smluvní podmínky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa