Ministr Brabec: Za deset let by nemuselo být čím topit, proto bylo lepší prolomit limity na Bílině

20.10.2015 19:58 | Zprávy

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupil ministr životního prostředí Richard Brabec, který nedávno hlasoval pro prolomení limitů těžby v dole Bílina. Karolína Koubová se jej ptala na důvody, které ho k tomu vedly, a také na následky, jež to bude mít pro Českou republiku.

Ministr Brabec: Za deset let by nemuselo být čím topit, proto bylo lepší prolomit limity na Bílině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

„Tak on to nebyl můj návrh, on to byl návrh Ministerstva průmyslu a obchodu,“ vysvětluje Brabec. „Byla to nakonec moje kompromisní varianta proti návrhu, který předložilo MPO,“ dodal ministr životního prostředí.

Prolomit limit těžby na dole Bílina nebylo jednoduché rozhodnutí a ministra stálo několik bezesných nocí. Zároveň uvedl, že kdyby celou situaci neřešil, nakonec by byla stejně odhlasovaná, ale v podobě, kterou navrhovalo MPO.

„Přišlo by mi srabácké, kdybych nakonec nehlasoval pro rozhodnutí, které považuji za vyvážené,“ uvedl Brabec, proč hlasoval pro prolomení limitů, a vysvětlil, že uhlí z dolu Bílina by nemělo jít do elektráren, ale do tepláren a maloodběratelům.

Připomněl, že i když se rozhodlo, samotné „správní“ úkony s rozhodnutím spojené umožní začít samotnou těžbu až za několik let a Brabec doufá, že do té doby nastane změna, díky které nebude nutné již důl využívat.

Mluvil také o tom, že podle některých odhadů může nastat situace, kdy za deset let nebudeme mít dostatek uhlí, a právě proto je lepší si odhlasovat prolomení limitů, obzvlášť když k samotné těžbě nemusí vůbec nikdy dojít.

„Zjistíte, že optimální je si tímto způsobem koupit čas, protože se může stát, že se řada věcí změní, a to ložisko vůbec nebude využito,“ podotkl Brabec a dodal, že by byl rád, kdyby těžba nikdy nezačala, je však lepší mít tu možnost, než najednou zjistit, že není čím topit.

Důvod, proč budou prolomeny limity na Bílině, ale ne v dolech ČSA, spočívá v tom, že k prolomení limitů ČSA by bylo nutné „bourat domy a stěhovat lidi“. Zároveň je na Bílině i kvalitnější uhlí a také lepší smluvní podmínky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

12:48 „Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

Jak byl pro vás z hlediska životních nákladů drahý loňský rok? Co vás stálo nejvíc? Bude tento rok v…