V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Ministr Ivan Bartoš (Piráti) zorganizoval on-line jednání ministrů zemí Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), pobaltských států a Rumunska a Bulharska.
Ministři podle Bartoše oceňují dosavadní kroky Evropské komise, je ale podle nich potřeba ještě více upravit pravidla, aby bylo možné flexibilněji využívat evropské peníze. „Aktuální krize dopadá i na příjemce realizující projekty v současném období a část z nich se dostává do obtíží s jejich dokončením. Chystáme společný dopis, kde Evropské komisi navrhneme konkrétní řešení,“ uvedl vicepremiér české vlády.
V dopise ministři vyzvou Evropskou komisi k prodloužení termínů na dokončení projektů tak, aby umožnila příjemcům dotací proplatit způsobilé výdaje až o rok později. Zároveň by měla komise podle zástupců vlád více rozvolnit dílčí pravidla v končícím programovém období.
Urychleně by pak měly podle ministrů být schváleny programy v programovém období novém pro roky 2021 až 2027. Pak by bylo možné co nejdřív začít proplácet projekty, jež pomohou uprchlíkům ve východní a střední Evropě, míní.
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tento týden ve své statistice uvedla, že z Ukrajiny kvůli válce odešlo 4,2 milionu lidí, dalších více než 7,1 milionu Ukrajinců muselo opustit své domovy a přestěhovat se do bezpečí v jiné části Ukrajiny.
Ačkoli největší zátěž spojenou s obrovským počtem uprchlíků z Ukrajiny nesou blízké země jako Polsko, Slovensko, Maďarsko, Moldavsko nebo Rumunsko, statisíce lidí z Ukrajiny zamířily také do Česka a Německa a desetitisíce utečenců hostí většina evropských zemí.
Počet víz, která Česko udělilo lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, přesáhl 270.000. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300.000.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.