Mládež zpoza hranic tu chlastá, až se hory zelenají. Ale jiní turisté se příliš nehrnou, lamentují v pohraničí

29.07.2020 17:17 | Zprávy

Čekání na Němce se protahuje. Nejezdí. A to nejen k nám. Nastala změna v myšlení lidí, ovládl Evropu strach? Proč se už u našich západních sousedů příliš nepočítá s letošními vánočními trhy? „Kalicí“ mládež nás nezachrání, neb autobusy s eurovými důchodci jen tak nevyjedou. Velkou zábranou je i strach. Strach z nakažení, z hospitalizace, ze ztráty příjmů. Je na tom něco divného či nepochopitelného?

Mládež zpoza hranic tu chlastá, až se hory zelenají. Ale jiní turisté se příliš nehrnou, lamentují v pohraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Němci se do Česka nehrnou. Ani občané Saska nebo Svobodného státu Bavorsko. A to je co říci, protože první z nich s láskou a s trochou nostalgie vždy „okupovali“ lázeňský trojúhelník a především Františkovy Lázně a okolí, byť tam zanechali jen nemnoho eur. Ono se totiž říká, že Sas je škrt, stejně jako Skot. Nevím, zda je to v tom S nebo bude podstata v něčem jiném (možná, že je to reminiscence z bývalé NDR). Každopádně, jich byste na nejzápadnějším cípu republiky, i v Aši (kde ještě, jak se s oblibou říká, ještě také jsou i naši) jen stěží pohledali.

Hurá za pivem!

Ovšem vážnější je, že ani z Bavorska do naší republiky nemíří zástupy lidí, jak to bylo před koronavirem obvyklé. Starší lidé už vůbec ne, většinou jen mladí si zajedou do Plzně na pár dní si pořádně užít ve společnosti zdejšího ležáku, který, i když nad tím příliš nepřemýšlejí, pochází stejně z Německa, z podunajského Vilshofenu, odkud byl Plzeňany vyzván tuctový sládek Joseph Groll, který shodou šťastných okolností a nesporné nůše náhod a štěstí právě v západočeské metropoli uvařil světoznámý typ piva – pils. A to je  hlučícími cizinci obsazeno jen centrum Plzně, avšak v přilehlých čtvrtích to v hospodách a restauracích, až na čestné výjimky, ale opravdu vůbec nežije.

Zatímco německá mládež chlastá, až se hory zelenají – důchodci chybějí v lázních, na památkách, ale i v českých obchodech. A nebude asi lépe. Starší generace, která „dovedla pustit chlup“, se z Bavorska nehrne. Jen předkoronavirové vzpomínky říkají, jak plný byl zvláště před víkendem  – a o dovolených a svátcích nemluvě – Západní expres, vlak, který z Mnichova jede až do Prahy. Spíš než Němce tady najdete pár cizinců z jižní Evropy a nějaké Asiaty, kteří však pocházejí ze západní Evropy.

Český covid horší německého?

„Proč bychom jezdili do Čech, když je tam koronavirus,“ mávne rukou snad v nejzamořenějším městě, v Chamu, v nejzamořenějším státě v Německu, tedy v Bavorsku, podsaditý muž v tradičních kožených kalhotách a se štětkou za kloboučkem. „Máte to tam pěkně rozlezlé,“  hodnotí situaci za přitakávání své ženy, která Bavoračku nezapře – modrobílou blůzkou i sukní.  Na průmyslový Cham až netypické. A také že ano, rodinka je z jižní části Bavorského národního parku, z okresu Freyung-Grafenau.

Je zbytečné argumentovat, že těch pár stovek nemocných a nějaké úmrtí zdaleka nepřekoná situaci ve Spolkové republice Německo. „Ale zdravotnictví máte k ničemu, takže se bojíme. Máte tam samé ukrajinské a moldavské doktory,“ hodnotí Klaus. Alespoň tak si tedy nechá říkat. Nepřemýšlím, že by se nám zkusil  vysmívat za naši „prezidentskou dynastii“. Nebudu se dohadovat argumenty, že oni tam mají naše lékaře, tak kde bychom ty naše jinde hledali. Ostatně, tenhle páreček je poněkud vizuálně výjimečný, ve městě plném kebabů a pizzerií, kde řádný „wurst“ abyste pohledali.

Jedu dál a mám snahu nalézt někoho, kdy by zajásal, že ceny u nás jsou nižší, než bývaly, tedy za ubytování a stravu jednoznačně, a hrnul by se do našeho lázeňského trojúhelníku. Dokonce jsem nalezl občany Bavorska, kteří se křižovali, když slyšeli, že na druhé straně hranic, v Mariánských Lázních, jsou na radnici Piráti. Cestovnímu ruchu jistě nepřidá, že řada lidí v Německu ví, jaké problémy s lékařskou péčí jsou právě v „Marienbadu“. Tedy, byly, až docela donedávna, ale pro Němce je to tabula rasa.

Zdá se, že Bavorsko si stačí samo. Prý se tam intenzivně připravují na druhou vlnu koronaviru, byť ta první tam zdaleka nezeslábla. Kancléřka prý dokonce naléhavě doporučila neorganizovat žádné vánoční trhy. Což je rána pro řadu měst a obcí a pro malé živnostníky. Ruku v ruce s tím ale přijdou kompenzace, a už nyní pořadatelé vědí, že nemají inzerovat a najímat si zvukaře a kapelky a tak dále a tak dále. Zdá se, že nebude ani vyhlášený mnichovský Oktoberfest. Pro tradiční Němce rána za ranou, pro „nové Němce“ žádný problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…