Mlejnek bez prověrky? Co na to zahraniční zpravodajské služby. Jde tu o životy! Hrozivé. Zkušený diplomat varuje

18.08.2022 16:30 | Zprávy

„Myšlenka zrušit stavební spoření je šílená zpráva pro mnoho milionů lidí v ČR,“ tvrdí lidovec, bývalý ministr zahraničí, pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Za alarmující považuje to, že v čele české zpravodajské služby stojí člověk bez bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné. „Je to nepřijatelné, neuvěřitelné a takový člověk tam nemá co dělat,“ řekl Cyril Svoboda pro ParlamentníListy.cz.

Mlejnek bez prověrky? Co na to zahraniční zpravodajské služby. Jde tu o životy! Hrozivé. Zkušený diplomat varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan a Petr Fiala

Vláda začala uvažovat o zdanění mimořádných zisků energetických společností. Někdy to bývá nazýváno „válečná daň“. Podle Cyrila Svobody k nějaké dani nakonec dojde a politici musejí rozhodnout, o jakou daň půjde. „Nemám rád slovo válečná daň, protože my nejsme ve válce. V konfliktu podporujeme Ukrajinu, ale nevím o tom, že bychom byli ve válce,“ řekl Svoboda.

Přes sliby premiéra Petra Fialy (ODS) se navíc hovoří o zvyšování daní. I to Svoboda čekal: „Čekal jsem to, protože situace je těžká a bude hůře. Nechci být pesimistou, ale vláda zatím nepředstavila reálný scénář do příštích měsíců. Například myšlenka zrušit stavební spoření je šílená zpráva pro mnoho milionů lidí v České republice. Podobné sólové akce, jako že se zruší stavební spoření, považuji za chybný krok,“ poznamenal.

Svoboda se domnívá, že nápad zrušit stavební spoření postihne ty nejchudší Čechy. „Rozuměl bych tomu, kdyby šlo o soubor opatření, aby všichni věděli, že existuje ve společnosti solidarita, tedy že břemeno nesou všichni. Rozuměl bych zdanění těch, kdo mají velké zisky, a až pak myslet třeba na stavební spoření. Ale udělat jeden krok, který se týká mnoha milionů obyvatel, je chyba. Stavební spoření je pro střední a nižší příjmové skupiny,“ vysvětlil bývalý ministr zahraničí.

Nepřijatelné a neuvěřitelné

Svými slovy pro ParlamentníListy.cz už několikrát vyzýval vládní politiky, aby vymysleli plán na další roky, jak s financemi státu a jeho obnovou po krizi postupovat. Nic takového však stále nevidí. Proč?

„Možná, že tato moje dobře míněná rada nenachází odezvu. Důvod je podle mne jediný. Tato bolestná rozhodnutí musí jít z podstaty do konfliktu s někým – a vláda musí rozhodnout, s kým do konfliktu půjde. Vláda nemůže být kamarád se všemi. Buď se dotkne bohatých, střední vrstvy, chudých, nebo některého ze sektorů ekonomiky, ale někoho se dotkne. A vláda musí rozhodnout a nést náklady i rizika, ale nemůže kamarádit se všemi,“ sdělil Cyril Svoboda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

13:05 Past na Babiše ve vyjádření Petra Pavla o sestavení vlády

Vystoupení prezidenta Pavla v pořadu webu Blesku Hráči, ve kterém naznačil, jak se chce chovat po př…