Lidé, převážně v důchodovém věku, hrozí, že stavbu, za kterou mnozí z nich zaplatili dvakrát, možná i víc, uvedou do stavu, ze kterého ji dostavovali. Jiří Janouš říká, že dům dá do původního, neobyvatelného stavu a pak se klidně nechá zavřít. „Mně už je to jedno, třetinu života mám akorát nervy,“ říká senior. A dodal: „Celou dobu si chceme nemovitosti a pozemky koupit za cenu, která byla před krachem firmy, než jsme do nemovitostí investovali my. Původní správce konkurzní podstaty s tím, že domy dostavíme, souhlasil. A teď soud říká, že se máme vystěhovat. Nikdo z nás byty ale dobrovolně neopustí.“
Oprávněnost obav potvrzuje i Martin Junek, zástupce členů družstva Svatopluk, které byty na náklady podvedených dostavovalo. „Nejradši bych se odstěhoval do jiné země, kde by mi stát zajistil nějakou právní jistotu. Mám obavu, že někteří v emočním záchvatu mohou dát ten dům do původního stavu, to znamená, že ho zbourají nebo zapálí,“ řekl pro LN. A vysvětlil i situaci lidí v těchto domech: „Oni nemají kam jít. Tam je řada lidí, kteří si to dostavěli ve svém aktivním věku a dneska jsou to důchodci. Oni nemají sílu se odstěhovat.“ Redukce na holostavby by byla protiprávní, klienti musejí odevzdat nemovitosti ve stavu, v jakém jsou k dnešnímu dni. Junek si také myslí, že s rozsudkem soud čekal na léto, když je většina lidí na dovolených.
Další z podvedených potvrzuje jeho slova. Robert Jezowicz se brání: „My jsme nikoho nepodvedli, my jsme ti podvedení, kteří jen domy dostavěli, protože jsme chtěli mít vlastní bydlení. Vůbec si neumím představit, že bych se měl někam stěhovat. Nemám ani kam a úspory na nové bydlení nikdo z nás nemá.“ Podle MF Dnes nehodlá z oslovených opustit dům vůbec nikdo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas