Na Vyšehradě dnes uctí oběti maďarského povstání z roku 1956

23.10.2016 7:54 | Zprávy

Mši za oběti maďarského protikomunistického povstání z podzimu 1956 bude dnes večer sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Bohoslužba ve vyšehradské bazilice svatého Petra a Pavla připomene i kardinála Józsefa Mindszentyho, který byl jedním ze symbolů krvavě potlačené maďarské revoluce.

Na Vyšehradě dnes uctí oběti maďarského povstání z roku 1956
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mše na sv. Vojtěcha. Kardinál Dominik Duka udělil zlatou Svatovojtěšskou medaili Jiřímu Grygarovi a Alexandru Tomskému

Povstání v Maďarsku vypuklo před 60 lety, 23. října 1956. Mohutná demonstrace, svolaná původně na podporu politických reforem v Polsku, tehdy v Budapešti přerostla v ničení symbolů stalinismu a ve střety s policií. Kromě požadavků týkajících se demokratizace politického života se lidé domáhali rovněž odchodu ruských vojsk ze země.

Sovětský svaz vzpouru řešil silou. Rudá armáda revoltu brutálně potlačila, přičemž o život přišlo až 3 000 lidí.

Jedním ze symbolů povstání se stal ostřihomský arcibiskup a maďarský primas József Mindszenty. Kvůli svému přesvědčení byl uvězněn už v roce 1944, kdy kritizoval maďarskou fašistickou vládu za zacházení se Židy. Po válce se Mindszenty dostal do sporu s komunistickým režimem, který nechal arcibiskupa v prosinci 1948 zatknout a odsoudit na doživotí.

Z vězení byl Mindszenty propuštěn během povstání v roce 1956. V rozhlasovém projevu tehdy vyzval k odporu proti komunistickému režimu. Po násilném potlačení revoluce se uchýlil na americkou ambasádu v Budapešti, kde v nuceném azylu strávil následujících 15 let. Teprve v roce 1971 mu bylo umožněno vycestovat do zahraničí.

Kardinál József Mindszenty zemřel v roce 1975 v Rakousku. Po pádu komunismu v Maďarsku bylo jeho tělo přeneseno do katedrály v Ostřihomi.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

kampaň

Na jednu stranu nemám nic proti kampani na soucitné zacházení s kapry. Co ale nechápu, proč se do ní pouští zrovna Praha? To máte peníze nazbyt? Neměl by to dělat spíš stát nebo třeba nějaké organizace, které dostávají od státu dotace? A jak se vy sám díváte na zákaz prodeje živých kaprů? Nebylo by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

13:43 Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

Na demisi vlády. Na vyhazov moderátorky. Takové výroky zaznívají po zjištění, že zaměstnankyní vládn…