Hned v úvodu pořadu Hamáček konstatoval, že premiér Sobotka sice podá ve čtvrtek demisi, ale vláda skončí až k 15. květnu, po cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny. „Schůzka s panem ministrem Chovancem byla dohodnuta ještě předtím, než tato krize začala, a my jsme se dohodli na tom, že ministr Chovanec panu prezidentovi přetlumočí stanovisko ČSSD. Pan premiér se s prezidentem setká zítra.“
Hamáček odmítl prozradit, zda Sobotka jednal se Zemanem předtím, než oznámil konec vlády. „Já jsem u toho nebyl, pokud proběhla, tak to byla schůzka mezi čtyřma očima, takže byste se musela zeptat prezidenta Zemana nebo premiéra Sobotky. Dnes na grémiu ČSSD o této schůzce nezazněla žádná informace,“ konstatoval předseda sněmovny.
„Demise vlády byla jen reakcí na to, co se dělo předtím. Pan ministr nebyl schopen vysvětlit některé otázky, při nichž ho dohnala jeho podnikatelská minulost. Začala ho vyšetřovat finanční správa a já si nedovedu představit, že by kdekoliv na západ od nás zůstal ve funkci ministr, kterého prošetřují jeho vlastní podřízení,“ připomněl Hamáček.
Finanční správě trvalo dlouho, než se „rozhýbala“ a stalo se tak až na velký nátlak sněmovny. „Já sám jsem si kladl otázku, jestli to takto může fungovat dál, a doufal jsem, že ministr financí Andrej Babiš tuto situaci vyřeší sám, ale on to neudělal,“ upozornil předseda sněmovny. Premiér na tuto situaci zareagoval tak, jak mu to dovoluje ústava, a Hamáček to respektuje.
Namísto nějakého vysvětlení učinil Babiš politické prohlášení. „On předal sněmovně politické prohlášení, ono to nic jiného nebylo podle toho, co jsem si přečetl na serveru iDNES. Až pak jsem dostal ten dopis do ruky od pana Babiše a ten dopis byl plný napadání a útoků na jednotlivé poslance,“ účtoval Hamáček s Babišem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp