Na tomto mamutím projektu se chce podílet celý svět. Česká republika však stále váhá

18.04.2015 7:44 | Zprávy

Čínské ministerstvo včera oznámilo další informace vztahující se k nedávno založené bance AIIB. Počet zakládajících členských států údajně dosáhl 57, v červnu by měl být podepsán zakládací dokument. Do plného provozu banka potom vstoupí do konce letošního roku. 

Na tomto mamutím projektu se chce podílet celý svět. Česká republika však stále váhá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: I tak vypadá život v dnešní Číně

Mezi zakládající členy čínské rozvojové banky AIIB patří zejména asijské státy, kterých je hned 37. Kromě nich jsou to také Austrálie, přední evropské státy, jako jsou Rusko, Itálie, Švýcarsko či Turecko. Političtí představitelé České republiky se zatím nevyjádřili pro vstup, ale ani proti němu. Naopak vstoupit do AIIB již dříve odmítly Spojené státy a Japonsko. Hlavním akcionářem banky by měla i nadále zůstat Čína, která také poskytne do začátku základní kapitál ve výši minimálně 50 miliard dolarů, jenž by mohl narůst až na 100 miliard. Proces zřizování banky však zdaleka není u konce, jak uvádí čínský ministr Lou Jiwei s tím, že vypracování klíčových dokumentů a předpisů bude ještě několik měsíců trvat.

Hlavním záměrem AIIB bude financovat projekty v oblasti infrastruktury na asijském kontinentu. Mnozí experti poukazují na to, že zřízením banky se razantně zvýší vliv Číny nejenom v Asii, ale po celém světě. Zakládající členské státy se mohou podílet podle informací čínského serveru Xinhunaet na definování pravidel a zakládacího dokumentu. Státy, které požádaly o členství po 31. březnu, jsou považovány za „běžné členy“ a disponují např. hlasovacím právem, nemohou se však již podílet na vytváření platných pravidel pro fungování AIIB.

Celý text v angličtině je ZDE

„AIIB je multilaterální finanční instituce, jejímž cílem je doplňovat již existující organizace, nikoli je nahrazovat. Budeme usilovat o zlepšení fungování současného globálního finančního řádu. Nejvyšší prioritou nově vzniklé rozvojové banky je spolupráce s ostatními globálními institucemi v oboru financí a bankovnictví,“ cituje čínský server vyjádření generálního tajemníka AIIB Jin Liquna. Zájem o spolupráci s AIIB již projevily Světová banka i Mezinárodní měnový fond. „Spolupráce se očekává v oblastech sdílení znalostí a zkušeností, financování a v neposlední řadě i výměně zaměstnanců,“ vysvětluje náměstek čínského ministra financí Shi Yaobin.

Čínská vláda podle serveru Xinhuanet obzvlášť zdůraznila, že alfou a omegou AIIB je nulová tolerance vůči korupci. AIIB by měla být „štíhlou a efektivní“ organizací, která by měla být na hony vzdálená velkým nadnárodním molochům. V bance by mělo fungovat třístupňové vedení, jež zahrnuje radu guvernérů, správní radu a vrcholný management. Součástí celého systému by měl rovněž být efektivní mechanismus dohledu, zajišťující „účinnou, otevřenou a transparentní politiku“. „K financování projektů v rámci budování infrastruktury bude banka shromažďovat peníze z mnoha zdrojů včetně soukromých,“ doplnil náměstek Shi Yaobin.    

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…