Našel se dosud utajený spisek o Václavu Havlovi. Prý důkaz jeho vysokého intelektu

21.06.2016 7:02 | Zprávy

Lidové noviny se dnes rozepsaly o unikátním deníku mapujícím pětiměsíční pobyt Václava Havla ve vyšetřovací vazbě v Ruzyni. Ten získaly exkluzivně od Davida Duška. Dušek je vnuk spisovatele a překladatele Zdeňka Urbánka, v jehož pozůstalosti se deník nalezl.

Našel se dosud utajený spisek o Václavu Havlovi. Prý důkaz jeho vysokého intelektu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

„Chvilku jsem si myslel, že je to dědečkův diář, oni měli s Václavem hodně podobné písmo,“ vzpomíná Dušek, jehož dědeček byl dobrým Havlovým přítelem.

Havel se ve vazbě ocitl v roce 1977. V deníku jsou úvahy, plány, ale i seznamy a krátká hesla, což není pro Havla příliš typické. Jsou zde k vidění také poznámky k tomu, co má udělat nebo co bude muset zařídit, až bude na svobodě. „Ono to bylo spíš volání o pomoc, taková snaha udělat si pořádek v hlavě, aby se z toho nezbláznil. Pravidelně si psal seznamy, sepisoval úkoly, které sám sobě dával – ať už ve vězení, nebo kdyby ho pustili. A na tom je vidět, jak byl sám se sebou nespokojený, jak se pořád chtěl vzdělávat, jak o sobě stále pochyboval, což je jenom důkaz jeho vysokého intelektu, protože blbec o sobě nikdy nepochybuje,“ tvrdí Dušek. Nechyběl zde však ani Havlův popis experimentů s psychofarmaky, jež mu byla ve vězení předepsána.

Deník, který je svázán v lesklých modrých deskách s logem Mototechny, bude publikován ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla v říjnu tohoto roku. Dušek jej objevil náhodou, při prohrabávání krabic s pozůstalostí. 

„Když byl Václav ve vězení, tak jsem k Olze chodil hodně často. Měl jsem k ní opravdu blízký vztah,“ popisuje Dušek a vzpomíná na to, jak se u jeho dědečka psaly obálky pro prohlášení Charty 77. „Václav s Pavlem Landovským a Pavlem Kohoutem pak to prohlášení od nás odváželi. Jan Tříska se k nám šel loučit před odchodem do exilu a kvůli mně skoro neodjel. Řekl mi, ať si dojdu do auta pro pomeranče, a já mu zlomil klíč v zámku. Lanďák k nám přišel se zlomenou nohou, když ho chtěli estébáci hodit z mostu a on se tam zaklínil,“ připomíná.

Dušek se také v rozhovoru pro Lidové noviny zmínil o době po Havlově smrti. „To byla celonárodní manifestace pokrytectví. Celý národ se vzedmul, uronil slzu a rozloučil se se svým nejlepším synem – a pak se začal chovat ještě hůř. Chvílemi mám pocit, že jsme prostě národ těch, kteří si dělají do vlastního hnízda, a to, co máme vynikajícího a světového, se intenzivně snažíme pošpinit a zadupat do země, takže české osobnosti se snaží utéct do ciziny, protože tam se jim toho uznání dostane,“ říká. Podle něj je v dnešní době málo Václava Havla, a to v pozitivním smyslu. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…