Naštvaná jak čert. Návštěva v Číně jede dál. Nejen Macron dostal sodu

10.04.2023 13:03 | Ze sítí

Macronovo sbližování s Čínou a varování francouzského prezidenta před „extrateritorialitou“ amerického dolaru, v němž zaznělo, že se v případě vyhrocení napětí mezi USA a Čínou staneme kvůli naší závislosti na americké měně „vazaly“, budí pozdvižení i mimo Spojené státy. „Proč, prezidente Macrone?“ táží se mnozí evropští politici po zveřejnění Macronových slov. „Od Macrona je to ubohé jako obvykle,“ ozvalo se v jedné z mnoha reakcí a mnozí polemizují ohledně funkčnosti nastíněné strategie. Potlesk naopak francouzský lídr sklidil od ruské diplomacie.

Naštvaná jak čert. Návštěva v Číně jede dál. Nejen Macron dostal sodu
Foto: Twitter
Popisek: Emmanuel Macron, Si Ťin-pching a Ursula von der Leyenová

Francouzský prezident Emmanuel Macron podle serveru Politico označil za velké riziko, kterému Evropa dnes čelí, to, že „se zaplétá do cizích krizí, což jí zabraňuje v budování své strategické autonomie“ a věnoval se válce na Ukrajině či otázce budoucí spolupráce Evropy s Čínou a USA.

Macron uvedl, že Evropa zvýšila svou závislost na USA v oblasti zbraní a energií, ale musí se zaměřit na posílení svého obranného průmyslu. Navrhl také, aby Evropa snížila svou závislost na „extrateritorialitě amerického dolaru“, což je aktuální klíčový politický cíl Moskvy i Pekingu, o němž nedávno hovořili lídři obou zemí při setkání v Moskvě.

„Pokud se napětí mezi oběma velmocemi vyhrotí … nebudeme mít čas ani prostředky na financování naší strategické autonomie a staneme se vazaly," zaznělo od Macrona směrem ke Spojeným státům a jejich měně.

Macron podle plátku prohlásil, že již „vyhrál ideologickou bitvu o strategickou autonomii“ Evropy a otázkou přetrvávajících amerických bezpečnostních záruk pro kontinent, který se v podmínkách první velké pozemní války v Evropě od druhé světové války do značné míry spoléhá na americkou obrannou pomoc, se prý nezabýval.

Jako jeden z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a jediná jaderná mocnost v EU má Francie z vojenského hlediska jedinečné postavení. Na obranu Ukrajiny před ruskou invazí však přispěla mnohem méně než mnohé jiné země.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 19


Osobnost měsíce

Mgr. Tomáš Helebrant

  • ANO 2011
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

macron rychle pochopil, že uskupení brics mění rozložení sil na šachovnici světa , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetarik123 , 10.04.2023 14:15:45

|  12 |  0

Další články z rubriky

Prezident pochválil zemřelou Aničku. Ale okamžitě dostal za fotku s Novotným

15:05 Prezident pochválil zemřelou Aničku. Ale okamžitě dostal za fotku s Novotným

V neděli večer zesnula mladá zpěvačka a herečka Anička Slováčková, která několik let bojovala s rako…