Andrej Babiš stane 12. září v jedné z větví v kauze Čapí hnízdo před soudem. Jde o větev s dotačním podvodem.
Ve druhé kauze, v kauze reklamy hnané přes tehdy ještě rozestavěný areál Čapího hnízda, o kterou si firmy z holdingu Agrofert snižovaly daně, si může oddechnout. Podle státního zastupitelství byl tento postup v pořádku. Strážci zákona při tomto hodnocení vycházeli z konkrétního posudku.
„Ze zajištěných důkazů, mimo jiné i výpovědí svědků, vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce, propagační materiál, loga atp. byly v prostorách nebo prostřednictvím Farmy Čapí hnízdo realizovány. Bannery, poutače, listinné materiály, reklamní spoty a další projevy reklamy byly provedenými důkazy prokázány," uvedl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.
- Na jeho slova upozornil server Aktuálně.cz.
Nemalou roli prý v rozhodnutí policie a státního zastupitelství sehrálo i to, že reklama nebyla v holdingu Agrofert zadávána centrálně, ale rozhodlo se pro ni samostatně asi deset firem z holdingu.
Server Seznam Zprávy ale přinesl vyjádření experta, podle něhož ani tato větev kauzy Čapí hnízdo vůbec nebyla v pořádku.
„Za moji více než patnáctiletou znaleckou i pedagogickou praxi to patří k tomu nejméně kvalitnímu, co jsem viděl,“ uvedl pro Seznam Zprávy docent Pavel Svačina, který přednáší na Katedře financí a oceňování podniku VŠE a patří mezi domácí akademickou špičku v oboru oceňování. Takovýto dokument podle něj nelze brát jako kvalitní důkaz.
- Další informaci naleznete zde
„Posudek stanovuje oprávněné cenové rozpětí za reklamní služby na Čapím hnízdě. Má klíčový význam pro Agrofert - podporuje jeho verzi, že vysoké sumy, které podniky z holdingu platily za propagaci v teprve rozbíhajícím se středisku na středočeském venkově, nebyly účelově přemrštěné,“ pokračoval server.
Firmy z holdingu Agrofert protočily přes Čapí hnízdo za reklamu na 272 milionů korun a snížily si svůj daňový základ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.