Úvodem se však Babiš vyjádřil k oslavám výročí založení společného státu s našimi sousedy na Slovensku. „Během projevů nezklamal náš pan prezident. Prý až budou oslavy ke 200 letům, tak znovu rád přijde. Já jsem věnoval vzpomínku naprosto unikátní postavě československých dějin, Milanu Rastislavu Štefánikovi. Voják, vzdělanec, bonviván, vlastenec, který v Paříži našemu T. G. Masarykovi otevřel nejedny dveře. Jeho podíl na založení Československa je těžko docenitelný. Jeho životopis je neskutečný,“ vyprávěl Babiš s tím, že lidé v Martinu i Ružomberku byli naprosto úžasní.
Další svou zprávu věnoval dopravním stavbám. „Největším odborníkem na blokování dopravních staveb u nás jsou Děti země. Nechal jsem si schválně vypracovat mapu, kde všude v téhle zemi kvůli nim stavby stojí,“ sdělil Babiš s tím, že následně pozval na schůzku právě předsedu spolku Miroslava Patrika, stejně jako generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic.
Své napsal Babiš i k tomu, jak na Ostravsku řeší případ ArcelorMittal. „Odboráři mají strach, že po prodeji ostravské hutě novému majiteli Liberty House dojde k útlumu. Jde tady o 6 500 míst, která živí 100 tisíc lidí – rodinných příslušníků a zaměstnanců dodavatelských firem v regionu. S odboráři jsem se potkal a slíbil jim, že se s novým majitelem sejdu. Taky jsem jim předal dopis, který jsem poslal na Evropskou komisi. Vyjadřuju v něm obavy, jestli ten potenciální investor chce opravdu zásadně do Arceloru investovat,“ uvedl Babiš.
„Další zákon, nebo spíš novelu, kterou potřebujeme, je zbrzdění růstu platů poslanců. Měli jsme ve Sněmovně projednat návrh, aby se od ledna nezvýšily o dvacet procent, ale ‚jen‘ o devět. Poslanci to ale odmítli. Bohužel včetně některých našich za hnutí ANO. Řekl jsem už novinářům, že to považuju za nehoráznost a ostudu. V tomhle s nimi fakt nesouhasím,“ rozčílil se Babiš. Dodal, že s návrhem na zbrzdění růstu platů přišel on, když byla menšinová vláda hnutí ANO.
„V médiích si to chytře přivlastnili Piráti i SPD. I tak udělám maximum, aby můj návrh prošel. Musíme ale přesvědčit všechny poslance, aby se to 16. 11. projednalo a zákon byl schválen, tak aby začal platit od 1. ledna 2019. Pokud nebude jiná možnost, podpoříme i program mimořádné schůze k této věci. Zákon musí projít,“ zdůraznil Babiš.
A připomněl i další pro něj důležité otázky. „Řekl jsem během interpelací ve Sněmovně, že by Česká republika neměla příští měsíc podepisovat Globální pakt OSN o migraci. Všichni ho asi znáte pod názvem Marakéšská deklarace. Tenhle dokument sice nemá právní závaznost, ale jeho znění ohrožuje naši národní suverenitu i bezpečnost. De facto stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Maďarsko, USA, Polsko i Rakousko už od něj ustoupily. Chorvatská prezidentka ho odmítla podepsat. O odstoupení uvažuje teď už i Dánsko. Budeme to projednávat na vládě a budu navrhovat, abychom od paktu taky ustoupili,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef