Podle listu lidé z biskupství zdůrazňují, že nejraději by byli, kdyby se s opravami dostalo na všechny stavby. Ovšem musejí vycházet z reálných možností. V diecézi je několik cenných kostelů a chrámů, které budou patřit do první kategorie. Jde například o chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo o katedrálu v Hradci Králové. „První kategorii tvoří kostely z církevního hlediska nejdůležitější. Pravidelně se tam slouží bohoslužby. Ve farnosti je dostatek věřících,“ vysvětlil deníku správce majetku královéhradeckého biskupství Petr Kábrt.
Druhou skupinu mají tvořit využívané kostely, které z první kategorie vypadnou například proto, že leží blízko sebe.
Biskupství se bude muset zbavit asi pětiny všech kaplí a kostelů
Třetí skupinou jsou opuštěné a nevyužívané objekty. Část z nich prý bude na odpis a čeká je jen nutné zabezpečení zdí, část církev nabídne jinému majiteli. Hradecký biskup Jan Vokál odhaduje, že do třetí kategorie bude patřit asi pětina z celkového počtu všech kaplí a kostelů v jeho diecézi.
List připomíná, že Česko má hustou síť kostelů, která pochází z éry císaře Josefa II., který zaručoval poddaným docházkovou vzdálenost do kostela nejdéle půl hodiny.
Na Moravě se církev kostelů a kaplí zbavovat nemusí
Podobně prý postupuje biskupství plzeňské, které už na nové majitele převedlo devadesát kostelů, většinou na církevní řády nebo na obce.
Na Moravě prý ale církev takto postupovat nemusí kvůli vyššímu počtu věřících. „Často farníci o svůj kostel pečují na vlastní náklady,“ řekla k tomu mluvčí biskupství v Brně Martina Jandlová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam