Předseda vlády židovského státu Benjamin Netanjahu prosazuje legislativu, podle které by úřady měly dostat k dispozici jména všech lidí, kteří se nenechali očkovat proti nemoci covid-19. Legislativu mají společně připravit ministerstvo zdravotnictví a spravedlnosti. Členové vlády se shodli také na tom, že musí být v zákoně ošetřena i ochrana soukromí všech neočkovaných občanů Izraele.
Ministryně cestovního ruchu Orit Farkash-Hacohen prosazuje, aby se zákon vztahoval jen na občany starší padesáti let. „Musíme být opatrní, pokud jde o poškozování práva na soukromí u těch, kteří jsou mladší,“ apelovala podle deníku na své kolegy ve vládě.
Vedle toho chce také ministryně Orit Farkash-Hacohen očkovaným Izraelcům zakázat vycestovat na dovolenou do zahraničí, dokud nebudou otevřeny izraelské hotely. Pro provozovatele hotelů je to podle ní citlivý problém a těžko by chápali, že oni musí mít zavřené hotely, ale Izraelci si cestují do hotelů v zahraničí.
- Další informace naleznete zde
Ministerstvo zdravotnictví mezitím hledá cesty, jak opět zvýšit zájem o očkování. Jednou z možností je i nařídit očkování povinně tam, kde stoupá riziko nákazy, např. na školách. Pokud by se na exponovaných postech člověk nechtěl nechat očkovat, musel by v pravidelných intervalech předkládat test na koronavirus.
Vedle toho kabinet schválil také usnesení, podle kterého smí do země vstoupit až 2 tisíce lidí denně přes Mezinárodní letiště Ben Guriona. Jinak se pravidla tvrdého lockdownu zavedeného v Izraeli nemění. Další jednání budou pokračovat až v pondělí.
„Otevřeme ekonomiku ve dvou fázích: První etapa začne příští týden a během druhé etapy, přibližně dva týdny poté, umožníme očkovaným osobám výhody, jako je vstup do hotelů, muzeí, divadelních představení, do restaurací, do bazénů, do nákupních středisek, na fotbalová a basketbalová utkání, umožníme lety do zahraničí a další. Musíme se rychle dostat k pěti milionům očkovaných,“ popsal plány vlády Netanjahu.
Na občany apeloval, aby se nechali očkovat ve chvíli, kdy zájem o očkování poněkud opadá.
Data z Izraele přitom ukazují, že dvě dávky vakcíny Pfizer poskytují naočkovanému člověku ochranu před nemocí covid-19 takřka stoprocentní, přesněji řečeno 94 procent. Podle serveru britského listu The Guardian to ukázala studie provedená na 1,2 milionu lidech, přičemž 600 tisíc z nich již bylo očkováno a druhá polovina nikoliv.
Během ledna bylo v Izraeli očkováno až 150 tisíc lidí denně. Od února jsou očkováni už i mladiství starší šestnácti let. Očkováno je však už jen 60 tisíc lidí denn,ě a to ne kvůli nedostatku vakcín, těch má Izrael dostatek, ale kvůli zmíněnému poklesu zájmu o očkování.
- Další informace naleznete zde
Izraelské ministerstvo zdravotnictví se soustavně snaží vyvracet dezinformace o očkování. Po internetu se např. šíří zprávy o tom, že očkování může způsobit neplodnost či smrt.
Izrael také musí řešit otázku, jak k očkování přesvědčit arabskou menšinu, která vládě v Tel Avivu dlouhodobě nedůvěřuje, takže odmítá i očkování organizované vládou.
Lidé, kteří očkování odmítají, by se podle představ vlády měli nechat otestovat na nemoc covid-19 každé dva dny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp