Německo: K čemu to tam směřuje? Jasná čísla a zprávy o novinářích

15.01.2020 11:17 | Zprávy

Ekologie v Německu byla tématem rozhovoru novináře Daniela Kaisera s Pavlem Štruncem na Info.cz. Například jak v Německu mezi novináři převládá levicové myšlení. „Ještě mnohem víc než v České televizi,“ rýpl si Kaiser. Podle něho bude otázka, zda budou Němci ochotní platit kvůli ekologii více za benzín a naftu. Dle průzkumů moc ne. A dotkl se i jaderné energie. Česko podle něho může doplatit na to, že vláda Andreje Babiše zastavila tendr na dostavbu Temelína.

Německo: K čemu to tam směřuje? Jasná čísla a zprávy o novinářích
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Novinář Echo24 Daniel Kaiser

Jako první téma zvolil Štrunc písničku dívčího sboru z Dortmundu, ve které zaznělo, že „babička je ekologické čuně“, a ptal se, proč ji zpívaly. „Vedli je k tomu jejich manažeři, zaměstnavatelé, možná i rodiče,“ mínil Kaiser s tím, že se jednalo o tzv. střední generaci, která je v Německu hodně uvědomělá. Prý až tak, že když se od těchto názorů odchýlí, tak už budou za obdivovatele Hitlera, což Kaiser označil za nadsázku, ale ne velkou. „Prostě tak, že integrace v EU má být více než méně, je dobré, když naředíme ‚bioněmce‘ uprchlíky, protože tím odčiníme vinu za 2. světovou válku, teď vlastně ten největší hit je boj proti emisím,“ pravil novinář s tím, že i mít věcné námitky, když je vlna veder a je vysvětlována změnou klimatu, vás mohou posunout v očích společnosti na „pravý okraj“.

Kaiser to ilustroval na případu komika, který na soukromém vystoupení zažertoval, že fundamentalismus Grety Thunbergové může napáchat větší škody než klimatická změna, a vyslovil větu v přibližném znění: „Co je ale lidský život proti vyšším ideálům?“ Jeden novinář pak napsal text, ve kterém tvrdil, že dotyčný komik srovnal Thunbergovou s Hitlerem a Stalinem, ačkoliv tato jména ve vystoupení vůbec nezazněla. A začal hon na čarodějnice, hlavně na sociálních sítích. Dotyčný komik si pak musel posypat hlavu a tvrdit, že takové přirovnání ho nikdy nenapadlo. „Trochu mi to připomíná, jak někdo chodil na StB a říkal: Já opravdu nepáchám nic proti socialismu,“ dodal Kaiser.

Také si postěžoval, že zpravodajství v Německu také jde jen jedním ideovým směrem. „Ještě mnohem víc než v České televizi,“ rýpl si Kaiser. Prý je to i doloženo průzkumem, ve kterém se asi 36 % německých novinářů přiznalo k volbě Zelených, socialisty z SPD volilo 25 %, což dohromady dává 60 %. Skutečné preference přitom u SPD a Zelených činily přibližně 30 %. Z čehož Daniel Kaiser odvodil, že socialisticko-zelené tendence u novinářů jsou dvakrát tak silné než u obyčejné populace Německa. Dodal, že tento průzkum je ovšem starý 15 let, v novějším největší procento novinářů není nakloněno žádné straně, ale hned za těmito asi z 35 % následují Zelení a SPD.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…