Německý deník Bild hlásí, že motor práce v Německu se zastavuje a velké firmy, ale i střední podniky strojírenského a automobilového průmyslu trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.
Stále méně mladých lidí se rozhoduje pro studium technických oborů.
Za posledních 12 let klesl počet nových studentů ve strojírenství a procesním inženýrství o 32 procent, v průmyslovém inženýrství o 28 procent a v elektrotechnice a IT o 23 procent.
Během stejného období se zvedl počet studentů sociálních studií a psychologie o 30 procent.
V roce 2022 na každého studenta strojního inženýrství připadalo 2,7 studenta obchodní administrativy a téměř dva studenti psychologie na každého podnikového IT specialistu.
Tento vývoj událostí znepokojuje zejména Sdružení strojírenského průmyslu (VDMA) – sdružení více než 3600 německých a evropských strojírenských společností. Sdružení nabízí téměř milion pracovních míst, jeho tržby se pohybují okolo 244 miliard eur.
„Velmi nás znepokojuje, že počet studentů prvních ročníků ve strojírenství a elektrotechnice tak prudce klesá. Problémem číslo 1 mezi našimi členskými společnostmi je nedostatek kvalifikovaných pracovníků!“ říká vedoucí odboru vzdělávání a výkonný ředitel Ústředního krajského sdružení Jörg Friedrich.
Stěžuje si i svaz automobilového průmyslu (VDA). „Průzkum mezi dodavateli ukázal, že dobré tři ze čtyř společností tímto trpí vážně nebo dokonce velmi vážně,“ uvádí mluvčí sdružení VDA pro Bild.
Volná místa mimo jiné hlásí i Ústřední svaz německých řemesel. Za rok 2023 uvedl 20 000 neobsazených školicích míst a 11 553 volných míst pro stážisty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová