Německý zákon o cenzuře internetu inspiruje totality po celém světě. Čím dál více lidí sedí za „fake news“

29.12.2019 17:47 | Zprávy

„Fake news”. Ty jsou v autoritářských státech mnohdy i důvodem k věznění novinářů. Píše o tom server iDNES.cz s tím, že státy inspirovalo sousední Německo.

Německý zákon o cenzuře internetu inspiruje totality po celém světě. Čím dál více lidí sedí za „fake news“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Za mřížemi v roce 2019 skončila hned třicítka novinářů. Důvod? Poslaly je tam mocenské elity různých zemí za takzvané fake news. Jak píše server iDNES.cz, došlo tak k prudkému nárůstu v porovnání s rokem 2012. Tehdy byl ve vězení za šíření nepravdivých zpráv jeden jediný novinář. Následně počet uvězněných stoupal, za sedm let jich skončilo za mřížemi 65. 

Nejvíce uvězněných skončilo v Egyptě, a to hned 37 žurnalistů. Následují je Turecko, Somálsko, Kamerun, Rwanda a Írán.

Jak uvádí list The Washington Post, důvodem, proč například v Egyptě končí novináři za mřížemi, je to, že píší o armádě jinak, než chce kabinet. 

Zákony proti „fake news“ už mají například i Rusko a Vietnam, jsou však kritizovány lidskoprávními organizacemi, jež tvrdí, že jde zejména o upevnění silné kontroly vlády nad médii. Státy se však podle všeho inspirují Německem, kde jsou ze sociálních sítí mazány „nenávistné“ příspěvky. 

Nejvíce novinářů na světě pak v současné době vězní Čína. Důvodem jsou především zprávy o demonstracích v Hongkongu či o dění v převýchovných táborech pro Ujugry. 

Hlavní inspirací při zavádění represí přitom má být německý zákon proti nenávisti na internetu. V roce 2017 jej prosadil dnešní ministr zahraničí, sociální demokrat Heiko Maas, tehdy ministr spravedlnosti. Byl za to poměrně ostře kritizován.

Německé postupy dnes kopírují diktatury všude po světě. „Nejvlivnější evropská země přispěla k erozi globální internetové svobody tím, že vyvinula a legitimizovala prototyp online cenzury, který může být snadno přepracován, aby sloužil cílům autoritářských států,“ píše magazín Foreign Policy.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …