Nemít EU, očkovali bychom se až teď. A jsme lídr na Ukrajině! Turné Nerudové pokračuje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

21.10.2023 10:15 | Reportáž

Unie za covidu ukázala, že je opět lídrem. Bez ní bychom očkovali možná až nyní. Problémem je ale deregulace, což v USA není. V Evropě čekáme léta třeba na nějaké léky, než projdou schvalovacími procesy a zkouškami, v USA toto nechají na výrobci, který jde „s kůží na trh“. Není to tedy žádný socialismus, ale ukázkový kapitalismus, od kterého by se Brusel měl učit. To mj. zaznělo na besedě s eurokandidáty, profesorkou Danuší Nerudovou a Janem Farským. Rovněž byly pochváleny prozelené aktivity USA, které jdou na rozdíl od EU odspodu. A Velká Británie pláče, že není v EU – jak ráda by se prý vrátila…

Nemít EU, očkovali bychom se až teď. A jsme lídr na Ukrajině! Turné Nerudové pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová

V diskusi se do hostů „obul“ muž středního věku, evidentně připravený. „Paní profesorko, říkala jste, že EU má řadu neduhů. Já se obávám a jsem si jist, že vy za neduhy EU považujete něco jiného než já. Jaké jsou podle vás ty neduhy?“

Jednotný trh nad zlato

„Pro mne největší je ztráta konkurenceschopnosti v globálním měřítku, kde jsme se jako Evropa velmi výrazně posunuli už za Čínu, Indii. Pramení to z obrovské neregulovanosti. Cílem kromě vytvoření mírového projektu v Evropě, což je mimochodem nejúspěšnější mírový projekt od druhé světové války, protože tak dlouho v EU nebyla válka. Pozitivum je vytvoření jednotného trhu. EU budovala poměrně dlouho jednotný trh a dlouho o něm hovořila a když se nám jej podařilo vybudovat, tak jsme teď sklouzli k tomu, že vytváříme zbytečnou regulaci, nadměrné břemeno,“ vysvětlovala bývalá prezidentská kandidátka zhruba dvacítce přítomným. „EU ztrácí konkurenceschopnost, protože musí splňovat daleko více regulí než třeba na americkém trhu. Evropa si svojí regulací způsobuje to, že zůstává vzadu za USA. Příkladem je třeba přelomová výzkumná metoda na zkoumání DNA. Je to něco jako genové inženýrství. V USA je tato metoda dovolená a v EU není. Co se stane? USA bude mít oproti Evropě v medicíně navrch. Protože my zase příliš regulujeme a to bychom neměli. To je z mého hlediska největší neduh, kterým EU trpí.“

Farský se obrátil na tazatele: „A co vy považujete za největší neduhy EU?“

Jedním slovem – katastrofa!

A muž zahovořil: „O tom se mluví všude – byrokracie a regulace jistě, ale málokdo má takové názory, jako já, na to, co je potřeba odsekávat. Tam je třeba mít jasné myšlenky na to, co je funkcí státu, EU je přece nadstátní útvar. Katastrofa je, že přebíráme, jak jste paní profesorko říkala, její legislativu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nerudova, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePepen , 21.10.2023 10:45:29
No naockovana je dobře,ale rozum ji to nezachranilo,no tvor mdleho rozumu.

|  21 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …