Končící prezident USA se přijel rozloučit s Evropskou unií. Zavítal do Řecka a tady se vyjádřil i k uprchlické krizi. Vyzval další členské státy Evropské unie, aby se chovaly solidárněji k Řecku, na kterém leží velká tíha migrační krize. Totéž platí o Itálii.
K tématu uprchlické krize se v pořadu Devadesátka ČT24 vyjádřil ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. „Statisticky 8,5 uprchlíka z deseti zůstává v rozvojových zemích, protože nemají prostředky na to, aby se mohli dostat dál. Samozřejmě se nedá vyloučit, že někomu přeskočí a spáchá teroristický čin, ale to se nedá vyloučit u nikoho,“ konstatoval host v úvodu pořadu.
Nemůžeme rezignovat na dodržování zákona
V tuto chvíli je EU do značné míry závislá na tom, zda Turecko opět otevře stavidla a pustí na starý kontinent tisíce uprchlíků. Běženci k nám ale míří i ze severní Afriky a tady bohužel vůbec není s kým jednat. Velké množství migrantů k nám míří z Libye, kde v tuto chvíli v podstatě neexistuje žádná státní struktura. V Libyi se dnes obchoduje s lidskými orgány uprchlíků, běženci jsou také nuceni k prostituci a tak podobně. Těmto lidem je podle pana ředitele třeba pomoct.
„Já jako právník musím říci, že představa, že přechodně rezignujeme na dodržování práva, je pro mě nepřijatelná. My jako Evropané si teď nemůžeme říci, že teď nebudeme dodržovat lidská práva, protože těch uprchlíků je nějak víc,“ rozčílil se v pořadu Rozumek.
Pokud příští rok v prezidentských volbách ve Francii vyhraje Marine Le Penová, hrozí, že se Francie, ale i jiné státy přikloní k národním řešením migrační krize. „Výsledkem bude více mrtvých uprchlíků,“ varoval. Pravdou ovšem je, že to také mnohé uprchlíky od cesty do Evropy odradí.
I pan ředitel má za to, že musíme chránit bezpečnost našich občanů, ale v mezinárodních smlouvách jsme se zavázali pomáhat lidem ohroženým na životě. Loni jich přišlo 1 525. Drtivá většina neziskových organizací pracuje právě s uprchlíky, kteří k nám přišli loni,“ přiblížil situaci v Česku Rozumek. Neziskové organizace jsou prý také pravidelně podrobovány kontrolám, jak nakládají s penězi, které mají k dispozici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp