Klaus mluvil o tom, že „úžasná“ doba let devadesátých je pryč a současná situace ve světě podle něj jen dokazuje, že se jednalo jen o „výkyv dlouhodobého trendu“. Alespoň tedy v Evropě a na Západě obecně. „Něco úplně jiného je, že u nás lidé v současnosti bez velkých protestů přijímají téměř neskutečnou desinterpretaci tohoto období v provedení sobotkovsko-babišovsko-bělobrádkovského světa v koprodukci se světem pravdoláskařským.“
Že jsou devadesátá léta za námi, lze podle exprezidenta odtušit z ekonomického vývoje. S pádem komunismu totiž přišla iluze toho, že došlo k vítězství trhu. „Dnešní realita je úplně jiná. Zažíváme nová vítězství státu, úřadů, byrokracie, úředníků a hlavně příčinu toho všeho – zažíváme posun ve sféře myšlení,“ řekl Klaus. A ten posun je směrem zpět. „Nenechme se mýlit tím, že je dnešní symbolika a terminologie jiná.“
„Dostačující je ničivá politika malých kroků, tak typická např. pro chování české vlády. Dlouho jsem mával rukou a říkal, že je dobře, že tato vláda nic velkého nedělá. Mýlil jsem se. To malé stačí,“ prohlásil Klaus.
V devadesátých letech lidé také věřili demokracii, teď už tomu tak není. „Místo demokracie přišla postdemokracie, místo ideově definovaných politických stran na pravici a levici přišly nejasné, nedefinované, bezkoncepční, protože bezprogramové strany a hnutí,“ uvedl exprezident a dodal, že populistická je především současná vláda, nikoli nově vzniklé strany a hnutí.
Problém má Klaus i se „světonázorovými ideologiemi“. Ty podle něj zcela mění naše hodnoty a boří základy Evropy. „Sem patří ideologie politické korektnosti, humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus, genderismus a feminismus, homosexualismus, islamismus, transnacionalismus, chce se mi říct i europeismus,“ vyčetl seznam ismů, z nichž žádný podle něj nepředstavuje to, co označuje.
Připomněl i skutečnost, že opět přicházíme o suverenitu naší země. „Z unie sovětské jsme se dostali do unie evropské, strukturálně v mnohém podobné,“ řekl exprezident a vyjmenoval dalších pár ismů, jež by měly vyústit v jednu globální vládu.
„V éře globálního – či kontinentálního – vládnutí jsou vlády jednotlivých států pouze jakýmsi 'národním komparsem', od něhož se nečeká rozhodování, ale pouze schvalování,“ podotkl Klaus.
Kritikou nešetřil ani na adresu Spojených států, které se podle něj neumí vyrovnat se skutečností, že již nehrají prim v mezinárodní politice. „A proto dělají kroky, které jsou křečovité, neproduktivní a svět destabilizující – vyváží demokracii,“ řekl Klaus, podle kterého je logické mít kulturně rozdělený svět založený na vzájemném respektu.
Ve světě však dochází k opačnému, nelogickému procesu. „Jednota a homogenita jednotlivých zemí je rozbíjena násilným prosazováním multikulturalismu a svět je naopak násilně homogenizován a univerzalizován prosazováním jednoho modelu demokracie, civilizace a lidských práv,“ vysvětlil exprezident a jako důkaz uvedl současnou migrační krizi. Ta totiž vznikla na základě pokusu vyvézt demokracii na Blízký východ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa