V úvodu excelentně zpracovaného speciálu o 2. světové válce magazín shrnuje základní fakta. O život během této války přišlo na 66 milionů lidí. Sedmdesát procent, asi 45 milionů, tvořili civilisté. Zhruba šest milionů bylo Židů, zavražděných v koncentračních táborech. „Podle statistik Spojených států bylo v roce 2019 naživu méně než 400.000 ze 16 milionů Američanů, kteří se zúčastnili války, tedy pouhá dvě a půl procenta pamětníků," uvádí magazín, založený již v roce 1888.
Na dalších jeho typicky barevných stranách najde čtenář desítky výpovědí přeživších. Pamětníků, účastníků. Vojáků i civilistů.
„Jednoho dne, když pomáhala převézt zraněného vojáka přes rozbouřený Dněpr, zlomilo se jí pádlo, a tak veslovala v ledové vodě holýma rukama. V prstech dodnes pociťuje takovou bolest, že pro úlevu dostává do všech kloubů injekce," stojí vedle výrazné fotografie pětadevadesátileté Mariji Rochlinové, bývalé sovětské zdravotnice. Právě ta pro americký časopis uvedla, že jsou věci, na které nelze zapomenout, ačkoli by chtěla. Týkají se válečných hrůz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový